Dnes je 14. červen 2021, svátek má Roland
     Reklama
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Blíží se konec uhlí v Česku Vytvořit článek
Blíží se konec uhlí v Česku
Anežka Ruszová (redakce) - 27. 12. 2020    696    0 Líbil se vám tento článek? 0

Během nedávného zasedání rozhodla Uhelná komise o konci těžby i spalování uhlí v České republice. Mělo by k němu dojít za 18 let, tj. v roce 2038.

 

Česká republika se stejně, jako další evropské země, rozhodla o postupném ukončení využívání těžby uhlí a po vzoru ostatních států přejde na jiné, ekologičtější metody pro tvorbu energie a tepla. Uhelná komise vybírala ze tří roků pro ukončení - 2032, 2038 a 2043. Většinovým hlasováním 15 z 19 členů bylo rozhodnuto pro rok 2038. Dva členové byli proti a dva se zdrželi hlasování. Celé rozhodnutí musí ještě potvrdit vláda.

 

Vzhledem k tomu, že Třinec a celý Moravskoslezský kraj jsou na spalování uhlí díky těžkému průmyslu závislí, rozhodly se společnosti Třinecké železárny, Veolia Energie ČR a Liberty Ostrava nechat vypracovat studii, jestli je přechod na bezuhelné fungování v takto relativně krátkém čase možný. Studie prokázala, že to opravdu půjde. Na základě toho začínají společnosti podnikat první kroky pro změnu. “Otázkou snižování uhlíku a nahrazením uhlí ve výrobních procesech se intenzivně zabýváme. Postupný odklon od uhlí připravujeme také v oblasti energetiky. Musí však být primárně vyřešena otázka zajištění tepla pro domácnosti a stabilita energetické sítě. Transformace našeho podniku bude samozřejmě velmi náročná, vypořádáme se s ní jen tak rychle, jak efektivní a rychlá bude dotační í podpora z Evropské unie,” uvedl pro gorolweb.cz generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek.

 

Jak jsme již uvedli výše, Česká republika není jediná, která se pro krok do do bezuhelné budoucnosti rozhodla. Stejné úmysly letos zveřejnilo Německo - chce skončit s uhlím, stejně jako ČR, v roce 2038 a dokonce Polsko počítá s termínem ukončení v roce 2049. Pokud Vláda ČR potvrdí rozhodnutí Uhelné komise, je celý přechod zároveň podmíněn zajištěním včasné a adekvátní náhrady pro výrobu elektrické energie a tepla.Zdroj foto: Pixabay


TAG
Líbil se vám tento článek? 0

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Reklama   •   Koupit reklamu