ZAVŘIT

Dnes je 23. duben 2021, svátek má Vojtěch

Evropský týden mobility 2020 v Třinci

15. 10. 2020 • 12:00

Ve dnech 16. - 22. proběhl již 19. ročník Evropského týdne mobility. Do akce se každoročně zapojují obce napříč Evropou a je zaměřena na podporu využívání těch druhů dopravy, které pomáhají ochraně životního prostředí a zlepšení ovzduší ve městech. Do akce se pravidelně zapojuje i město Třinec.

V rámci letošního ročníku Evropského týdne mobility se například díky dětem ze Základní umělecké školy Třinec zcela změnil železniční podchod na ul. Žižkova. Děti po tři odpoledne, pod vedením Markéty Hlavničkové a Beáty Martinkové, zdobily podchod svými malbami na téma mobilita v Třinci. Velký dík za pomoc patří také firmě Těšínská stavební, která na vlastní náklady pořídila štětce a barvy a postarala se o přípravy zdí i ochranný nátěr.

 

Občané Třince si rovněž nepochybně všimli zelené stříšky na autobusové zastávce Lyžbice, Terasa Kosmos, jež je umístěna před Kulturním domem Trisia. Tato konkrétní zastávka byla zvolena právě z důvodu, že se nachází v centru a je jednou z nejfrekventovanějších ve městě. Zelené střechy mají mnoho výhod, například pomáhají vytvářet kyslík, zabraňují přehřívání střech, víření prachu a působí velice esteticky. Celou realizaci obstarala na své náklady firma Vykrut zahradní služby. Město nyní uvažuje o oslovení dalších firem a jejich zapojení k vytvoření dalších zastávek se zelenou střechou.

Dalším z projektů pro podporu „zelené dopravy“ je také úschovna kol na vlakovém nádraží Třinec. Úschovna byla realizována za velké pomoci Správy železnic, která na své náklady upravila prostor, napojila jej na kamerový systém a vybavila místnost stojany a speciálním servisním stojanem s pumpičkou. Aby byla návaznost cyklistické dopravy a vlaků kompletní, vybavilo město stojany na kola i vlakovou zastávku Třinec – Konská. Tímto tak spolu s cyklověží u zastávky Třinec – Centrum město rozšířilo možnost přijet na kole k vlaku na všechny hlavní vlakové zastávky v Třinci.

Více informací o Evropském týdnu mobility naleznete například zde: https://www.mzp.cz/cz/news_20200813_evropsky_tyden_mobility_2020_vloni_3134_obci_pripojite_se_letos_vy

 

zdroj foto: https://www.facebook.com/mestotrinec

 

Sdílet článek:
Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace Souhlasím