ZAVŘIT

Dnes je 2. březen 2021, svátek má Anežka

Jablunkov druhý v Baterkománii

20. 10. 2020 • 7:13

Město Jablunkov se letos zúčastnilo soutěže Baterkománie, kde se umístilo na druhém místě z celkového počtu 22 registrovaných měst v celém Moravskoslezském kraji. Díky sběru baterií se Jablunkovu podařilo získat 30 000 Kč na polohovací postele pro pacienty v Domově svaté Alžběty.

Baterkománie je soutěž pořádaná neziskovou organizací ECOBAT, která má na starosti sběr a recyklaci baterií v České republice vždy spolu s konkrétním krajem. Pro letošní třetí ročník byl vybrán Moravskoslezský kraj. V roce 2018 se soutěž uskutečnila v kraji Vysočina a v roce 2019 v Jihomoravském kraji. Soutěž spojuje sběr baterií a charitu s jednoduchým principem – 10 Kč za každý kilogram baterií. V letošnímu ročníku se podařilo vybrat téměř 10 tun baterií a díky tomu na charitativní projekty poputuje dohromady 115 000 Kč. Tyto peníze se rozdělují mezi tři vítězná města a jsou jimi financovány projekty, se kterými tato města soutěžila. A právě jedním z těchto měst se letos stal Jablunkov.

I když vítězství v soutěži vycházelo z přepočtu váhy baterií na úředníka, mohli se samozřejmě zapojit také ostatní obyvatelé. Na jednotlivých úřadech měst byly umístěny sběrné nádoby, do kterých mohl použité baterie vhodit kdokoliv, kdo měl chuť přispět do soutěže za své město a zároveň pomoci životnímu prostředí. Pokud jsou baterie nesprávně zlikvidovány (směsný odpad, skládka, apod.), hrozí uvolnění škodlivých látek, jako jsou například těžké kovy. Jsou-li ale baterie sbírány a odevzdány na místa k tomu určená, nejen že tím pomůžeme planetě, ale baterie se tímto mohou dále zrecyklovat na druhotné suroviny. Ze 100 kilogramů použitých baterií je možné získat až 65 kilogramů znovupoužitelných surovin.

Jablunkov vstupoval do soutěže s tím, že by rád podpořil projekt „Polohovací postele pro Domov svaté Alžběty“. Domov je zařízení pečující o seniory a je určen osobám se sníženou soběstačností, které potřebují podporu nebo pomoc druhé osoby. Domov pečuje o klienty z Třinecka a Jablunkovska. Peníze ze soutěže tímto pomohou k nákupu polohovacích postelí pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžko.

Obyvatelům Jablunkova se podařilo nasbírat množství, které odpovídalo 3,9 kg baterií na úředníka.
Na prvním místě se umístil Frenštát pod Radhoštěm s 4,58 kg, díky čemuž získali 50 000 Kč na projekt Baterky pro Elišku, dívku která bojuje s následky mozkové obrny.
A na třetím místě Horní Benešov, kde připadlo 3,57 kg baterií na úředníka a jejich 20 000 Kč poputuje na projekt Altán pro mateřskou školku.
Největší celkové množství baterií nasbírali obyvatelé Opavy, celkem 931 kg, kde ale kvůli počtu úředníků toto množství na vítězství nestačilo. Opava ale za toto úsilí nakonec byla odměněna „bramborovou medailí“ v hodnotě 15 000 Kč, které poputují na důležitou rehabilitační pomůcku pro devítiletého Ondřeje trpícího vzácným Cardiofaciokutánním syndromem.

Soutěže se zúčastnilo také Statutární město Třinec s projektem „Květinová výzdoba na náměstí Svobody v Třinci“, jehož cílem bylo zkrášlení a vylepšení veřejného prostoru v centru města.

Sdílet článek:
Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace Souhlasím