ZAVŘIT

Dnes je 24. únor 2021, svátek má Matěj

Jan Marek: Titulu nejlepšího střelce si hrozně vážím

05. 03. 2003 • 16:27

Dlouho čekal na svou šanci u Ocelářů třiadvacetiletý Jan Marek. Do Třince se dostal ve stejné době jako Martin Havlát nebo Václav Pletka, jeho chvíle však přišly o něco později. S 32 brankami se stal nejlepším střelcem ročníku 2002/2003 ČTELH a v kanadském bodování obsadil druhé místo za Richardem Králem. Až do posledních kol nechtěl mluvit o tom, že by mohl titul nejlepšího střelce získat, věřit začal až poslední třetinu posledního zápasu. Odchovanec Jindřichova Hradce si užívá výjimečné sezony v centru nejproduktivnějšího útoku ligy, těší se na play off a jeho snem zůstává dres reprezentačního týmu, po základní části odpověděl pro hokej.cz na otázky v tomto rozsáhlém rozhovoru.

TĚŽKÉ ZAČÁTKY V TŘINCI

Jak jste se vůbec dostal do Třince?

"Myslím, že to bylo už v době, kdy jsem hrál v sezoně 1997/1998 za Jindřichův Hradec, vyhlédl si mě pan Hadamczik nebo Kužílek, bylo mi nabídnuto, ať jdu do Třince, zkusit to do čtvrté lajny, tehdy jsem chtěl sezonu dohrát ještě za juniory Hradce, se kterými jsme prohráli ve finále se Slávií. Nabídek bylo více, ale Třinec tehdy předvedl dobré jednání a věděl jsem, že je to technické a útočné mužstvo."

Litoval jste někdy toho, že jste v Třinci? Přece jenom hráči, kteří přišli s vámi dosahovali úspěchů o mnoho dříve (Pletka, Havlát)...

"Začátky v Třinci byly hodně těžké, měl jsem možnost jít do Kladna nebo slabších týmů, kde by to nebylo tak nabité, ale já se rozhodl pro Třinec. Musel jsem si zvykat na 20 zápasů za sezonu, přitom jsem byl zvyklý na maximální vytížení. Tvrdě jsem trénoval, nepřestával věřit, že se to prolomí a ta šance přijde. Klukům jsem nezáviděl, byli to moji nejlepší kamarádi a konkurence na centru byla tehdy obrovská. Byl jsem 400 kilometrů od rodičů i přítelkyně a právě díky klukům se mi to dařilo překonávat."

A kdy se to z vašeho pohledu zlomilo k lepšímu?

"Myslím, že to bylo s nástupem pana Stavjani, on měl o mě zájem původně už do Zlína a tím jsem tu důvěru cítil. Dával mi dost šancí a já začal pomalu hrát, s každým zápasem mi rostlo sebevědomí. Nakonec jsem měl tu sezonu 40 bodů a na konci si dokonce zahrál za reprezentaci."

VÝJIMEČNÁ SEZONA JE ZÁSLUHOU VŠECH
Jak jste se cítil před touto sezonou, připouštěl jste si, že by mohla být tak výjimečná?

"Bylo mi řečeno, že budu druhý centr po Richardovi, cítil jsem důvěru, ale s tím spjatou i větší odpovědnost, hlavně vůči divákům. V létě jsme dobře potrénovali, i když já například šest týdnů marodil po operaci pat. Na prvním tréninku jsem navíc nastoupil s Pavlem Janků a Zdeňkem Pavelkem a jak jde vidět, klape nám to."

Proč si myslíte, že vaší pětce tak daří?

"Zdeňka jsem před příchodem vůbec neznal, jenom z extraligových kluzišť, ale už od trejdu jsem si myslel, že by nám to mohlo jít. Pavla považuji za jednoho z nejlepších bruslařů ligy a o Zdeňkovi se nebojím prohlásit, že je to dokonce nejlepší levé křídlo. Ubrání a vybojuje ohromné množství puků. Každý má v útoku svou roli a funguje to. Oba jsou navíc fajn kluci a rozumíme si i mimo led."

I Třinec ale skončil po základní části nad očekávání dobře, čekali jste to?

"Začali jsme dobře už v první čtvrtině, dařilo se oběma pětkám a chytla se i třetí lajna. Například Rosťa Martynek měl vynikající první sezonu, chytil se a dával góly. Třinec hraje útočně a myslím, že to nejde jen tak předělat a s tím přišel do Třince i pan Marek."

Navíc jste měli skvělý finiš, po reprezentační pauze hrajete jako vyměnění?

"Před tím jsme hráli špatně a dostávali spousty branek. Hodně věcí jsme si vyříkali a nechtěli jsme opakovat minulý rok, kdy jsme šli na Spartu. Ohromně pomohly příchody Čakajíka a Gřegořka, defenzíva se ohromně zvedla a navíc začal skvěle chytat Vlasta. Už v prvním zápase ve Vsetíně jsem hráli skvěle."

Získal jste trofej nejlepšího střelce ČTELH, to už vám nikdo nevezme, kdy jste začal doufat, že by to mohlo vyjít?

"Mám zkušenost, že jsem byl párkrát něčemu hodně blízko, ale nakonec toho nedosáhl. Proto jsem to nechtěl zakřiknout. Hodně si toho vážím, ale chci zdůraznit, že je to zásluha celé pětky. Tři kola před koncem jsem tomu začal věnovat pozornost, mělo se rozhodnout mezi mnou a Markem Zadinou. Opravdu jsem si to začal uvědomovat až poslední třetinu ve Znojmě. Hodně mi pomohl i Pavel Janků, po pátém kole jsem byl ještě bez gólu a byl nervózní, on mě uklidnil a další zápas jsem dal branku a už to šlo."

NA PLAY OFF SE TĚŠÍM

Ovšem v play off se začíná od nuly a navíc vás čeká loňský finalista, navíc v místním derby...

"Myslím, že v Třinci už nebylo dlouho semifinále, všichni touží po úspěchu, hlavně fanoušci si to zaslouží, mužstvo na to má, aby něco uhrálo. Série bude hrozně těžká, rozhoduje každé střídání, kdo vyhraje je úspěšný, kdo nevyhraje má špatnou sezonu. Jsem na to hodně zvědavý. Síla Vítkovic je v prvním útoku a v brankáři."

Play off je i hra nervů, nebojíte se, že se vás ssoupeři budou snažit provokovat?

"Je pravda, že jsem někdy zbytečně podrážděný a cítím křivdu na rozhodčí. Musím na své výbušnosti, člověk se potom nesoustředí na svou hru a to není dobře." BUDOUCNOST? TEĎ TO NEŘEŠÍM...
Někdo zazářil jako kometa, ale pak uhasl, nebojíte se že se od vás bude hodně očekávat?

"Chci sám sobě i lidem dokázat, že to nebyla náhoda, určitě budu makat dále ještě více. Možná to bude ztíženo tím, že si mě budou více všímat soupeři. Já mám hokej ale strašně rád a chci v něm ještě hodně dokázat."

Co vy a reprezentace? Už jste do ní nakoukl...

"Bral jsem to jako odměnu, paradoxem je, že jsem nakonec jel místo Richarda Krále. Nemohl jsem ani dospat, těšil jsem se na konfrontaci s mezinárodním hokejem. Bylo zajímavé přijít do šatny a posadit se vedle Patery, Procházky, Vlasáka...Na turnaji byla dobrá parta a nakonec jsme ho vyhráli, jsem za to hodně rád. Je to super pocit stát na modré a poslouchat českou hymnu."

Jistě jste žádaný hráč, už víte, kde budete hrát příští sezonu?

"Tím se budu zabývat po sezoně. Mám na stole nabídky jak z české extraligy, tak ze zahraničí, například i Ruska. Jednou by mě určitě lákalo Finsko. Chtěl bych říci, že určitě nebudou rozhodovat jenom peníze. V Třinci jsem spokojen a už jsme si tady s přítelkyní zvykli."

Sdílet článek:
Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace Souhlasím