Dnes je 13. květen 2021, svátek má Servác
     Reklama
Koupit reklamu Reklama  •  
Úvod Již 18 let se v Bunkru věnují dětem, mladým lidem, rodinám i místní komunitě Vytvořit článek
Již 18 let se v Bunkru věnují dětem, mladým lidem, rodinám i místní komunitě
Bunkr, o.p.s. - 20. 01. 2021    330    0 Líbil se vám tento článek? 0

Je to již 18 let, kdy v Moravskoslezském kraji organizace Bunkr, o.p.s. profesionálně buduje bezpečná místa, kde nejen děti a mladí lidé, ale také rodiny a místní komunita nachází útočiště, pomoc a odpovědi.

20. ledna 2003 založili Mgr. Roman Brzezina, Mgr. Renáta Turoňová a další nadšenci občanské sdružení Bunkr. Začalo to otevřením prvního klubu, který Roman a Renáta vybudovali v Třinci s motivací poskytnout prostor a podporu těm dětem a mladým lidem, kteří pocházeli z komplikovaného zázemí. Brzy poté se aktivity Bunkru začaly rozšiřovat a nyní již Kluby Bunkr (nízkoprahová zařízení pro děti a mládež) působí ve třech městech – v Třinci, Bohumíně a Novém Jičíně. Ke klubovým aktivitám se postupně přidala i terénní forma služeb, a pracovníci Bunkru nyní za klienty také přichází přímo do ulic měst, kde děti a mladí lidé tráví svůj volný čas. Smyslem jejich práce bylo (a stále je) podávat dětem a mladým lidem pomocnou ruku, vyslechnout je a hledat řešení jejich problémů tak, aby se jim žilo lépe.

První Klub Bunkr v Třinci
Parta mladých lidí v prvním Klubu Bunkr

Jak šel čas, transformovala se organizace na obecně prospěšnou společnost a rozšířila pole své působnosti. Kromě dětí a mladých lidí se tak v Bunkru začali věnovat i pěstounským rodinám. Ty dlouhodobě podporují a doprovází je ve vytváření zdravě fungujících náhradních rodin. Také místní komunita jim nebyla lhostejná, obzvláště ta, která nemá stejné životní podmínky jako většina společnosti. Proto se nyní také věnují komunitní práci a provozují Komunitní centrum Borek.

Po celou dobu činnosti se v Bunkru snaží dělat věci jinak. Soustředí se na prevenci, vidí větší efekt v řešení příčin problémů než jejich následků. Považují také za důležité upozorňovat na jevy, které jsou ignorovány nebo tiše tolerovány společností. Od roku 2003 se z organizace vybudované nadšenci a dobrovolníky stala profesionální organizace, poskytující sociální služby a podpůrné aktivity, která má na poli prevence v Moravskoslezském kraji důležité místo. 

"Na dobu v Bunkru vzpomínám hodně dobře, zažil jsem tam spoustu srandy, našel hodně nových kamarádů, hodně jsem se toho jak od pracovníků, tak od dobrovolníků naučil, a prostě vzpomínám rád na ty roky strávené v Bunkru...," říká Dominik, jeden z bývalých klientů Klubu Bunkr.

Celá stručná historie organizace je zde: https://www.bunkr.cz/o-nas/historie


TAG
Líbil se vám tento článek? 0

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Koupit reklamu Reklama  •