ZAVŘIT

Dnes je 5. prosinec 2020, svátek má Jitka

Kardiologie Nemocnice na Podlesí specializovaným centrem po sportovce

14. 11. 2020 • 7:12

Centra sportovní kardiologie vznikají převážně z důvodu náhlých srdečních zástav a následných úmrtí u mladých sportovců. Cílem je předcházet a zároveň snižovat počet těchto smutných situací. Jedním ze specializovaných center sportovní kardiologie je nyní i Nemocnice AGEL Třinec - Podlesí.

 

Tato specializovaná centra mohou navštěvovat jak vrcholoví sportovci, tak i intenzivně sportující lidé s kardiologickými problémy. Měli by zde v pravidelných intervalech podstupovat preventivní prohlídky na úrovni praktických a tělovýchovných lékařů. Screeningy, fyzikální vyšetření, EKG a další prohlídky dovedou včas odhalit většinu zdravotních komplikací spojených s kardiovaskulárním systémem. „Nemoci srdce nepotkávají jen nemocné a starší lidi, ale i mladé sportovce. Zástavu srdce může způsobit třeba odchylka ve tvorbě nebo vedení srdečního vzruchu, která může být patrná na povrchovém EKG, odchylky ve věnčitých tepnách nebo dědičné zbytnění srdečního svalu. Nebezpečné a často podceňované jsou i přecházené virózy, které mohou způsobit zánět srdečního svalu,” vysvětluje MUDr. Otakar Jiravský, kardiolog z  třineckého týmu Centra sportovní kardiologie. Dále dodává, že je opravdu důležité, aby lidé nepodceňovali příznaky. Těmi jsou například zvýšená únava, nevysvětlitelné mdloby a kolapsy, bolesti na hrudi, náhle snížená výkonnost nebo prudké bušení srdce.

 

Statisticky dochází ročně k nenadálému úmrtí v jednom případu ze 200 000 lidí, ovšem nositelem potenciálně smrtelné srdeční choroby je jeden z 250 - 300 lidí. Právě těmto naprosto zbytečným náhlým úmrtím se dá předcházet. Centra sportovní kardiologie mají za úkol v rámci preventivních vyšetření tyto potíže najít a řešit. Kromě Nemocnice AGEL Třinec - Podlesí jsou v České republice ještě další dvě takováto centra - ve Všeobecné fakultní nemocnici Praha a Fakultní nemocnici Olomouc. O děti a adolescenty se v tomto směru stará Dětské kardiocentrum ve Fakultní nemocnic Motol.

 

Profesionální i amatérští sportovci se mohou do třineckého centra přihlásit přes formulář Centrum sportovní kardiologie na webových stránkách nemocnice Podlesí.
Zdroj foto: facebook STARS Třinec

 

Sdílet článek:
Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace Souhlasím