Dnes je 16. květen 2021, svátek má Přemysl
     Reklama
Koupit reklamu Reklama  •  
Úvod Karel Bielesz z Bystřice dostal ocenění Parlamentu České republiky Vytvořit článek
Karel Bielesz z Bystřice dostal ocenění Parlamentu České republiky
Anežka Ruszová (redakce) - 01. 01. 2021    676    0 Líbil se vám tento článek? 0

Desátník ve výslužbě Karel Bielesz (98) obdržel na konci prosince 2020 ocenění Parlamentu České republiky za hrdinství a mimořádné zásluhy o obranu vlasti. Karel Bielesz je jedním z posledních žijících účastníků bitvy u Dunkerque.

 

Karel Bielesz se narodil v srpnu roku 1922 v Dolní Líštné. Školní docházku absolvoval na obecní škole s polským vyučovacím jazykem a dále na měšťanské škole v Třinci. Po škole šel po stopách svého otce a nastoupil do Třineckých železáren, kde se vyučil zámečníkem. Když v roce 1939 bylo Těšínsko obsazeno nacistickým Německem, byl donucen v roce 1943 nastoupit do německého Wehrmachtu. Z vojenského tábora v polské Toruni byla jeho jednotka přesunuta do Francie, kde prošel základním výcvikem a školením na pěšáka. Po jedenácti měsících u německé armády se mu podařilo přeběhnout a přidat se ke spojenecké armádě.

 

Poté, co požádal o vstup do československé jednotky, byl převezen americkou armádou do Anglie, kde byl zařazen do Čs. samostatné obrněné brigády generála Aloise Lišky a získal funkci motospojky u tankové brigády. První boje za československou jednotku absolvoval Karel Bielesz v roce 1944 jako Karel Modrý. Toto jméno mu zůstalo po celou dobu až do konce války. Krycí jméno dostal z důvodu ochrany jeho rodiny v případě zajetí a prozrazení jeho původu. Za účast v bojích u Dunkerque obdržel v roce 1945 v Anglii Čs. pamětní medaili se štítkem VB. Svou nášivku československého vojáka v zahraniční armádě si ponechal dodnes.

 

Po válce se Karel Bielesz nepřidal k veteránům, ale pomáhal v humanitárním projektu UNRRA (United Nation Relief and Rehabilitation Administration), jehož cílem bylo zabránit hladu a epidemiím. Poté se vrátil domů a začal znovu pracovat v Třineckých železárnách, kde pracoval až do důchodu.

 

U příležitosti oslavy jeho 98. narozenin v srpnu 2020 obdržel od Československé obce legionářské jednota Frýdek - Místek Pamětní odznak Dunkerque. V prosinci se Karel Bielesz dočkal i ocenění Parlamentu České republiky uděleného výborem pro obranu.Zdroj foto: Facebook Bystřice Občanům


TAG
Líbil se vám tento článek? 0

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Koupit reklamu Reklama  •