ZAVŘIT

Koupit reklamu Reklama  •  
Dnes je 1. srpen 2021, svátek má Oskar

Kavárna Avion oslavila své desáté výročí

Čítárna a kavárna Avion oslavila své desáté výročí od znovuzrození. Tento objekt je jeden z nejvyhledávanějších kulturně-společenských zařízení v Českém Těšíně. Nachází se na začátku hraničního mostu a během deseti let ji navštívilo více než 260 tisíc hostů.

Čítárna a kavárna Avion je přesnou replikou kavárny, jenž v letech 1933-1939 stála u mostu Přátelství. Na vzniku nové kavárny se podíleli Renata Putzlacher, Janusz Halama, Václav Laštůvka, Vít Slováček, Czesław Mendrek, Vanda Palowská a také Jana Galášová, jenž je ředitelkou městské knihovny.

„Kavárna Avion s terasou a výhledem na řeku i Piastovskou věž má velmi pohnutou a zajímavou historii. Ve své době byla vyhlášeným společenským centrem, které navštěvovaly všechny vrstvy obyvatel města. U stolu prý sedávali i pašeráci a sledovali, jak jim po mostě proudí kontraband,“ řekla v rozhovoru pro eHutník Jana Galášová.

Kavárna bohužel zanikla poté, co byl vyhozen do povětří most Přátelství. Místo, kde kdysi kavárna stála, zůstalo ležet ladem. „Po sametové revoluci vznikl spolek, který se jmenoval Avion – kavárna, která není. Založili ho Renata Putzlacher a Jarek Nohavica. Členové spolku se scházeli při Těšínském divadle, často se mluvilo o věhlasu někdejší proslulé kavárny. Jejich myšlenka se nakonec proměnila v realizaci,“ pokračovala dále v rozhovoru Jana Galášová.

Získání financí na obnovu kavárny bylo díky spolupráci města Český Těšín a Euroregionu Těšínské Slezsko. Vedení města tehdy rozhodlo, že nově postavená kavárna bude spadat pod Městskou knihovnu v Českém Těšíně. Paní ředitelka Jana Galášová v té době přemýšlela, jakou náplň kavárně dát a hlavně, kdo v ní bude obsluhovat. Proto tehdy oslovila ředitelku Albrechtovy střední školy, která navrhla, že obsluhu budou zajišťovat studenti hotelnictví. Tato spolupráce trvá do dnešních dní.

Po velmi důkladném zvážení se rozhodlo, že kavárna nebude nabízet hostům kulturu z jiných koutů ČR, ale zaměří se na region Těšínského Slezska.

V kavárně Avion se nyní konají různé přednášky, besedy, výstavy, koncerty, ale také vzpomínkové večery. Avšak pravidelně zde vystupuje oblíbená jazzová skupina z Českého Těšína. „Tento hudební styl je ve městě fenoménem, jazz se hrál v Českém Těšíně kupodivu i za hluboké totality. Až to bude možné, rádi bychom připravili pořad Fenomén těšínského jazzu, který jsme prozatím museli odložit,“ dokončila rozhovor pro eHutník Jana Galášová.

 

Foto zdroj: Kristýna Homolová

Sdílet článek:
Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Koupit reklamu Reklama  •  
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace Souhlasím