ZAVŘIT

Dnes je 23. duben 2021, svátek má Vojtěch

Kino na hranici bude online

09. 11. 2020 • 7:12

Festival Kino na hranici se po dvou neúspěšných pokusech pořádat jej v tomto roce tradičně, proběhne alespoň v online podobě.

 

Kino na hranici / Kino na Granicy je už tradiční akcí konanou na česko-polském pohraničí, konkrétně v Českém Těšíně a Cieszynie od roku 1999 a vzniklo v prostředí Polsko-česko-slovenské Solidarity z upřímné potřeby po poznávání kulturního dění u sousedů z protějšího břehu pohraniční řeky. Festival se od svého prvního ročníku, kdy se konal pouze v jednom kinosále s projekcí 11 českých filmů, rozšířil až do podoby jak jej známe dnes. Probíhá šest dní, během nichž se promítne více než stovka filmů nejen z Česka, ale i z Polska, Slovenska nebo Maďarska. Filmy jsou promítány na nejméně čtyřech místech a doprovází jej pět koncertů a velké množství doprovodných akcí.

 

Letos se měl v průběhu května konat již 22. ročník akce Kino na hranici. Ten musel být kvůli uzavření hranic Polska a Česka odsunut na konec srpna. Bohužel v srpnu byl Těšín zahrnut do tzv. žluté zóny, kdy přísnější hygienická opatření neumožnila konání festivalu v jeho tradiční podobě. Organizátoři se ale nevzdali a rozhodli se festival přenést do online podoby.

 

Diváci letošního ročníku mohou v týdnu od. 23. do 29. listopadu zhlédnout online okolo 50 snímků z české, polské, slovenské i maďarské produkce. Nejvíce by mělo být novinek z filmové sezóny 2019 - 2020, například: Poslední aristokratka (Jiří Vejdělek), Baťa, první globalista (Peter Kerekes), Osamelí bežci: Ideme ďalej! (Martin Repka), Dolina Bogów (Lech Majewski), Eastern (Piotr Adamski) a další. Tyto snímky doplní české filmové hity, které měly během loňského ročníku velký úspěch – např. Zlatý podraz (Radim Špaček), Teroristka (Radek Bajgar), či Toman (Ondřej Trojan).


Ředitelka festivalu, paní Jolanta Dygoś uvedla, že i přes nynější náročnou celosvětovou situaci s pandemií koronaviru doufá, že by festival pro příští (již 23. ročník) mohl znovu získat svou původní podobu, která má jedinečné kouzlo a atmosféru. „Letos ovšem nabízíme našim divákům možnost zhlédnout vybrané filmy z původně plánovaného programu festivalu, a to nejzajímavější tituly natočené za poslední rok a některé snímky z retrospektiv, které ohlásí program příštího ročníku. Doufáme, že tato forma obcování s polskou a českou kinematografií – bezpečná a pohodlná – bude listopadovou alternativou tradičního setkávání v Těšíně a Českém Těšíně.“ dodala pro web kinonahranici.cz

Sdílet článek:
Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace Souhlasím