ZAVŘIT

Dnes je 24. leden 2021, svátek má Milena

Moravskoslezský kraj trápí zhoršené rozptylové podmínky

Moravskoslezský kraj velmi trápí zhoršené rozptylové podmínky. Na území našeho kraje byl v neděli 3. 1 .2021 na většině stanic překročen emisní limit. Hraniční hodnota je 50 mikrogramů na metr krychlový, bohužel na řadě míst byl tento limit i dvojnásobný.

Nejhůře se situace jeví na Karvinsku v Rychvaldě a Dolní Lutyni-Věřňovicích. Průměrná hodnota v neděli na těchto místech dosáhla 152 mikrogramů na metr krychlový, tedy až trojnásobku povoleného limitu. Tyto podmínky však podle meteorologů budou nadále mírně nepříznivé, přes den však mohou být dobré. „Průměrné 24hodinové koncentrace prašného aerosolu budou většinou překračovat hodnotu stanoveného imisního limitu 50 mikrogramů na metr krychlový, místy dvojnásobně až trojnásobně,” uvedli meteorologové na serveru idnes.

Na zhoršené kvalitě ovzduší se dlouhodobě podílí průmyslové podniky, doprava a lokální topeniště, jenž jsou u nás v kraji. Výrazné problémy přicházejí v období topné sezóny během zimy. Roli ve zhoršeném ovzduší hraje i Polsko, ze kterého podle odborníků i kvůli povětrnostním podmínkám směřuje znečištění do České republiky.

Měřící stanice v neděli 3. 1. 2021 / Průměrná 24hodinová koncentrace polétavého prachu na vybraných měřicích stanicích (v mikrogramech na metr krychlový):

Český Těšín: 53
Frýdek Místek: 70
Havířov: 100
Karviná: 98
Ostrava-Fifejdy: 133
Ostrava-Mariánské Hory: 105
Ostrava-Poruba: 92
Ostrava-Přívoz: 139
Ostrava-Radvanice 126
Ostrava-Zábřeh: 125
Opava: 93
Rychvald: 152
Studénka: 97
Třinec - Kanada: 18
Třinec - Kosmos: 15
Dolní Lutyně-Věřňovice: 152

 

Foto zdroj: Pxhere

Sdílet článek:
Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace Souhlasím