ZAVŘIT

Koupit reklamu Reklama  •  
Dnes je 31. červenec 2021, svátek má Ignác

Na hranicích opět probíhají kontroly

12. 02. 2021 • 8:03

Od pátku 5. února platí na území České republiky nová opatření. Vláda zpřísnila podmínky pro vstup do ČR. Na státních hranicích proto znovu probíhají namátkové kontroly.

 

Při překročení hranice do České republiky se musí cestující ve většině případů prokázat potvrzení o negativním testu na Covid-19. V závislosti na tom z jaké země daný člověk cestuje jsou nastavena další pravidla. Například z tzv. zelených zemí mohou lidé cestovat bez jakýchkoliv podmínek. Mezi zelené země se momentálně řadí například Austrálie, Nový Zéland nebo Thajsko. V Evropě pod zelené země patří pouze Vatikán. U ostatních stupňů (oranžový, červený a velmi vysoce rizikový) platí, že se cestující před cestou do ČR musí nechat otestovat a na hranicích se poté prokázat negativním testem ne starším, než 48 hodin. U červených států (vysoké riziko) platí navíc, že se musí cestující nechat přetestovat do pěti dnů od přicestování. U států s velmi vysokým rizikem nákazy musí dotyčný ihned po přicestování do karantény. Karanténu je možné opustit až s novým negativním testem. Platí ovšem i výjimky - například pro pendlery či tranzit.

 

Kromě nových nařízení na české straně zavedlo svá opatření pro cestování i Slovensko nebo Rakousko. Všichni přijíždějící na Slovensko se musí prokázat negativním testem ne starším než 72 hodin. V opačném případě musí cestující nastoupit do karantény a nejdříve osmý den se nechat otestovat. Přeshraniční pracovníci, studenti, apod. musí mít negativní test ne starší 14 dnů. Použít lze antigenní i PCR test. Úplná výjimka z povinnosti negativního testu platí na Slovensku nadále pro tranzit či řidiče mezinárodní dopravy.

 

Na česko-slovenském hraničním přechodu v Mostech u Jablunkova jsou nyní prováděny namátkové kontroly českými i slovenskými policisty. “Na vybraných hraničních přechodech je posílen výkon služby (dle článku 23 Schengenského hraničního kodexu). Policisté se zaměřují především na možné odhalování tranzitní nelegální migrace. Při kontrolách využívají také speciální techniku cizinecké policie - např. heartbeaty. A Mosty u Jablunkova jsou právě hraničním přechodem, kde kontroly probíhají,” uvedla pro polar.cz mluvčí PČR Soňa Štětínská.

 

Zároveň si už někteří hledají možnosti, jak vyřídit co potřebují, ale aby u toho hranici překročit nemuseli. “V souvislosti s opatřením covidu-19 jsem domluvený s kolegou z pobočky na Slovensku s předáváním zboží výměnným způsobem na hranici, kde si zboží vyměníme. Vyměníme si balíky, které máme na výměnu a jedeme zpět do podniku,” sdělil v rozhovoru pro polar.cz jeden z oslovených.

 

Rakousko minulý týden vyhlásilo, že výjimku z testování  při cestě do země nebudou mít ani pendleři a také budou muset podstoupit test. Kromě toho se musí většina lidí po příjezdu do Rakouska odebrat do desetidenní karantény. Slovensko i Česká republika pro cestování nastavily řadu výjimek, proto je důležité si při cestě do zahraničí informovat o aktuálních podmínkách.Zdroj foto: Facebook Policie České republiky

Sdílet článek:
Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Koupit reklamu Reklama  •  
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace Souhlasím