Dnes je 16. květen 2021, svátek má Přemysl
     Reklama
Koupit reklamu Reklama  •  
Úvod Nadějnou političkou roku je starostka Třince Vytvořit článek
Nadějnou političkou roku je starostka Třince
- 22. 04. 2016    699    0 Líbil se vám tento článek? 4

          Nadějnou političkou roku je starostka Třince Věra Palkovská


Titul „nadějná politička“ si včera ze slavnostního večera v Divadle Kampa odnesla Věra Palkovská (nezávislá), starostka města Třince. Ve třetím ročníku soutěže, pořádané neziskovou organizací Fórum 50 %, těsně porazila Terezii Jenisovou (KDU-ČSL), starostku Třeboně, a Tatianu Konrádovou (Strana zelených), radní Prahy 5.

Paní Palkovskou porota vybrala pro její dlouholeté úspěšné působení v Třinci, kde je již 10 let starostkou. Město získalo řadu ocenění, jasným důkazem úspěchu je i rostoucí podpora voličů a voliček pro uskupení nezávislých kandidátů, za které paní Palkovská kandiduje,“ odůvodnila výrok odborné poroty politoložka a ředitelka Fóra 50 % Jana Smiggels Kavková.Letošního ročníku se zúčastnilo rekordních dvaašedesát žen napříč politickým spektrem a ze všech pater politiky. Nechyběly zastupitelky či starostky malých obcí i statutárních měst a náměstkyně ministrů. Své zástupkyně má v soutěži i Poslanecká sněmovna. Drtivá většina účastnic však působí v komunální politice na úrovni obcí.

Soutěž již od roku 2008 pořádá nezisková organizace Fórum 50 %, usilující o vyrovnané zastoupení mužů a žen v politice a rozhodovacích pozicích. Cílem je upozornit na úspěšné političky na lokální i regionální úrovni a představit je veřejnosti. „Při čtení medailonků mne zaujalo, kolik žen se do politického dění zapojilo v době, kdy byly na rodičovské. Zakládaly sdružení a rodinná centra, sháněly prostředky na vybudování dětských hřišť a opravy památek. Dalším logickým krokem pak byla úspěšná kandidatura v komunálních volbách a dnes jsou z nich starostky,“ komentuje Jana Smiggels Kavková.


Porota vybírá ty ženy, které podle ní mají potenciál prosadit se i ve vyšších patrech politiky. A v uplynulých ročnících se svým výběrem nemýlila. První ročník soutěže vyhrála tehdejší zastupitelka Prahy 1 a pozdější poslankyně a místopředsedkyně Sněmovny Kateřina Klasnová. Druhý ročník v roce 2013 pak tehdejší starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová, která v současné době působí jako náměstkyně ministra vnitra. Profily všech účastnic lze najít na webové stránce Fóra 50 %.


Odkazy na profily výherkyň:

Věra Palkovská (1. místo) –starostka Třince (nezávislá)

Terezie Jenisová (2. místo) –starostka Třeboně za KDU-ČSL

Tatiana Konrádová (3. místo) –radní na Praze 5 za Stranu zelených


Kontakt pro více informací:

Mgr. Jana Smiggels Kavková (kavkova@padesatprocent.cz, 608553825)


Fórum 50%, ops

Plzeňská 846/66, 150 00 Praha 5

Ic. 24773018

Tel: +420 257 216 170

forum@padesatprocent.cz

www.padesatprocent.czSoutěž se uskutečnila v rámci projektu „Politika pro ženy, ženy pro politiku“, který byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. http://www.fondnno.cz  http://www.eeagrants.cz.


TAG
Líbil se vám tento článek? 4

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Koupit reklamu Reklama  •