ZAVŘIT

Dnes je 16. leden 2021, svátek má Ctirad

Nakonec budou plakat všichni

12. 06. 2020 • 23:52

 

Jan Vytiska, jakožto umělec, se nám vžil do paměti na české výtvarní scéně. Je známý díky svým obrazům, které vyzobrazují lidovou estetiku, ovšem příkrášlenou netradičním způsobem, které kolikrát připomínají apokalyptické výjevy. Jeho obrazy nám mohou připomínat veškeré děsivé historky, které jsme slýchavali z dětství. Nikdy to nebyly příběhy podle skutečné události. Vždy jsme jako děti pociťovali skromnou a tichou radost, při které se nám vyobrazovaly stvůry z naší bujné fantazie.

 

Obrazy jsou doprovázeny satyrami, příšerami, pekelnými stvůrami, kostlivci a snad i dětskými fanoušky skupiny Kiss, kteří mají děsivé úšklebky. Kolikrát tyto výjevy působí jako by tam do toho obrazu patřily. Člověku nahání strach tajemno, něco co na nás číhá z temného rohu a my nevíme co. U těchto obrazů víme, kdo nebo co je primární “ošklivák”. To je ten důvod, proč se těch obrazů nebojíme. Najednou dokážeme výjevy akceptovat a snad i s nimi určitým způsobem konfrontovat.

 

Výstava potrvá celý měsíc od 15. 6. do 24.7. 2020.

 

Vernisáž se bude konat v 18:00 v Galerii města Třince (kulturní dům).

 

Sdílet článek:
Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace Souhlasím