ZAVŘIT

Dnes je 23. duben 2021, svátek má Vojtěch

Nemocnice Agel provedla unikátní operaci srdce

Doposud byly na území České republiky provedeny pouze tři unikátní operace, jenž využívají nový typ umělé chlopně. Dvě z těchto operací proběhly v Nemocnici Agel Třinec-Podlesí.

„Nedomykavost mitrálních chlopní je jednou z nejčastějších srdečních vad člověka v pokročilém věku. Doposud jsme vždy tyto vady řešili kardiochirurgickou operací. Ne všichni pacienti jsou však schopni podstoupit tak velký a rozsáhlý zákrok ať už kvůli svému věku či aktuálnímu zdraví,“ uvedl chirurg Jaroslav Januška z kardiologického oddělení Nemocnice Agel Třinec-Podlesí v rozhovoru pro eHutník. Rovněž vysvětlil, že na trh přišla nová chlopeň, kterou lze implantovat miniinvazivním způsobem, aniž by se použil mimotělní oběh. Tento zákrok se provádí pouze přes drobnou jizvu pod levým prsem.

„Během tohoto zákroku otevřeme hrudník, přičemž délka jizvy je asi pět centimetrů a přes srdeční hrot zavedeme do bijícího srdce vodič, po něm pak katetr a v něm v pouzdru svinutou chlopeň, kterou roztáhneme do požadovaného tvaru a pozice. Její poloha se zajistí kotvící šňůrkou v hrotu levé komory. Rána se zašije a pacienti po zhojení, které trvá asi týden, jsou propuštěni domů,“ vysvětlil postup Jaroslav Januška pro eHutník.

Tato chlopeň je v kardiochirurgii velkou novinkou. V době, kdy v Nemocnici Agel Třinec-Podlesí prováděli první zákrok, bylo stejných operací vykonáno pouze 400 na celém světě. Metoda se začíná dostávat postupně do Evropy a využívá se častěji.

„Pacienti vybraní k tomuto zákroku trpí těžkou námahovou dušností. Nemohou v kuse ujít více než 200 metrů, část z nich trpí dušností i v klidu, nebo dokonce pro dušnost nemohou spát. V důsledku těchto problémů jsou opakovaně hospitalizovaní a často vyžadují intenzivní péči,” říká kardiolog s tím, že u obou pacientek operovaných v Nemocnici Agel Třinec - Podlesí fungují chlopně po operaci novou metodou bez problémů. Pacientky jsou nyní v domácím léčení a významně u nich došlo ke zlepšení dušnosti. Jedna pacientka má díky operaci dobré vyhlídky na to, že jí v budoucnu nebudou muset transplantovat srdce. Zásluhou úspěšnému zákroku se obě ženy mohou vrátit k běžným činnostem, jako je pohyb po bytě, nebo procházka venku.

 

Foto zdroj: Agel

Sdílet článek:
Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace Souhlasím