ZAVŘIT

Dnes je 27. únor 2021, svátek má Alexandr

Nemocnice AGEL-Třinec Podlesí má nový ultrazvukový přístroj

Nový ultrazvukový přístroj za 700 tisíc korun umožňuje lékařům nemocnice AGEL-Podlesí zpřesnit chirurgickou léčbu i v průběhu operace. 

 

„Jeden z našich starších ultrazvukových přístrojů dosloužil. Vzhledem ke každodennímu využití cévního ultrazvuku našimi cévními chirurgy jsme potřebovali přístroj modernější. Ultrazvukové vyšetření už totiž přestává být doménou pouze radiologů či angiologů,“ uvedl primář centra cévní a miniinvazivní chirurgie třinecké nemocnice MUDr. Lubomír Blaha, MBA. 

 

S porovnáním s předchozím ultrazvukovým přístrojem dokáže tento umožnit daleko lepší zobrazení cévních struktur, tedy žil a tepen. „Kvalitnější je jednak morfologické zobrazení, které nám ukazuje, jak vypadá cévní stěna (popřípadě její sklerotické změny), jak je céva široká, kudy vede a podobně. Díky novému přístroji se také lépe a jednodušeji dají hodnotit průtokové parametry krevního toku. Dohromady pak může cévní lékař, v tomto případě cévní chirurg, získat velmi dobrý přehled o umístění cévy a o patologických procesech v té které cévě ‒ tepně nebo žíle. Nový ultrazvukový přístroj nám umožňuje zjistit stav cévní stěny na krku, v břiše, horních či dolních končetinách i dalších místech lidského těla,“ uvedl dále primář MUDr. Lubomír Blaha, MBA.

 

Cévní chirurgové využívají tento nový ultrazvukový přístroj dále i na ambulanci, zde zejména pro diagnostické účely, stejně tak i při vyšetření pacienta. Nový přístroj dále také využívají při kontrolách po provedených operacích, dále také pro léčebné účely.  „Například při ultrazvukově navigované skleroterapii křečových žil. Kompletní ultrazvukové služby nám sice dělají naši intervenční radiologové, avšak chirurg si velmi často potřebuje doplnit některé specifické informace sám ‒ zejména před operacemi. Ultrazvukový přístroj využijeme i na chirurgickém lůžkovém oddělení při vyšetřování pacientů nebo při zavádění žilních centrálních katetrů, periferních žilních linek, punkcí různých patologických ložisek apod.,“ uvedl pro objasnění dalších využití přístroje MUDr. Lubomír Blaha, MBA.

 

Jak primář na závěr dodal, lékaři budou nový přístroj nejvíce využívat na operačním sále. „Neobejdeme se bez něj hlavně při operacích křečových žil. Je nepostradatelný zejména při miniinvazivních operacích varixů. Nezbytný je ale často i při klasických operacích křečových žil a také v průběhu tepenných bypassových operacích,“ řekl primář. 

 

Podle něj je nový přístroj dalším krokem ke zlepšení kvality cévně chirurgické péče v nemocnici Podlesí. „Přístroj má lepší, rychlejší a přesnější zobrazení. Jeho využitím přímo v průběhu výkonů dokážeme zpřesnit a zkvalitnit chirurgickou léčbu. Pro lepší představu, ročně provádíme asi 600 operací křečových žil a u velké části z nich používáme ultrazvukový přístroj. Provádíme také zhruba 500 cévních rekonstrukcí ročně, kde se ultrazvuk rovněž často uplatní. Na ambulancích i na oddělení vyšetříme přístrojem každý den řadu dalších pacientů,“ upozornil primář MUDr. Lubomír Blaha, MBA a dodal, že nový ultrazvukový přístroj je šitý na míru pro využití cévních chirurgů.Foto zdroj: https://nemocnicetrinecpodlesi.agel.cz/

 

Sdílet článek:
Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace Souhlasím