ZAVŘIT

Dnes je 23. duben 2021, svátek má Vojtěch

Nemocnice Třinec Sosna obdržela první vakcíny proti Covid-19

07. 01. 2021 • 7:47

Dne 4. ledna dorazily do třinecké nemocnice na Sosně první ampule s vakcínami proti nemoci Covid-19 od firmy Pfizer/BioNTech.

 

Nemocnice Třinec Sosna obdržela 25 ampulí s očkovací látkou. Vakcíny od společnosti Pfizer/BioNTech vyžadují pevně stanovené podmínky pro skladování (především nízkou teplotu skladování cca mínus 70 stupňů Celsia) bez nichž vydrží vakcína pouze 5 dní. Vakcíny proto byly v nemocnici ihned uskladněny ve speciálně vytvořené ambulanci. Hned první den bylo naočkováno 60 zdravotníků a včerejší den pokračovalo očkování zdravotnického personálu.

 

První vakcíny proti Covid-19 dorazily do České republiky již koncem loňského roku. Vakcíny jsou od společnosti Pfizer/BioNTech a protože vyžadují specifické zacházení, vznikají po republice očkovací centra, kde budou tyto vakcíny podávány. Během začátku letošního roku by měly do České republiky dorazit i další vakcíny od jiných výrobců, které již nepotřebují natolik speciální podmínky a bude možné je rozdělit i mezi ordinace praktických lékařů. Vakcíny procházejí velmi přísnými a rozsáhlými klinickými testy, jež mají za úkol odhalit nedostatky. Poté, co je vakcína předběžně schválena Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), musí ji ještě schválit Evropská komise. Momentálně je ve fázi vývoje přibližně 270 kandidátních vakcín, které teprve musí projít řádným testováním. Ač se toto číslo může zdát velké, opak je pravdou. I přes velký počet vývoje vakcín projde testy a schválením nakonec jen zlomek.

 

Očkování je nejefektivnějším způsobem, jak dlouhodobě zastavit šíření epidemie. Vakcinace proti Covid-19 má již pevně dané schéma. První, kdo vakcínu obdrží budou zdravotníci, osoby starší 80 let (včetně) a chronicky nemocní pacienti (určitá onemocnění) bez ohledu na věk. Následovat budou pracovníci sociálních služeb a poskytovatelé domácí péče, pracovníci IZS a další pracovníci kritické infrastruktury dle zákona č. 240/2000 Sb. a nařízení vlády č. 432/2010 Sb. Jedná se především o pracovníky energetiky, armádu, krizové štáby, vládu, pedagogy, atp., spolu s ostatními pracovníky orgánů ochrany veřejného zdraví (např. SZPI, SVS ČR, ČIŽP, ČOI apod.).

 

Spolu s první vlnou očkování by měl být k dispozici registrační systém pro všechny pojištěnce, kteří budou mít o očkování zájem. Registrační systém by měl být přístupný od 15. ledna. Očkování bude prováděno zcela bezplatně a bude nepovinné. Více informací o očkování proti Covid-19, včetně odpovědí na nejčastěji kladené otázky, naleznete zde.Zdroj foto: Facebook Nemocnice Třinec Sosna

Sdílet článek:
Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace Souhlasím