Dnes je 14. červen 2021, svátek má Roland
     Reklama
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Nová kniha představuje krásu dřevěných staveb v okolí Beskyd Vytvořit článek
Nová kniha představuje krásu dřevěných staveb v okolí Beskyd
Kristýna Homolová (redakce) - 01. 01. 2021    308    0 Líbil se vám tento článek? 0

Nová kniha z okolí Beskyd nese název Dřevěné stavitelství v regionu Slezská brána. Kniha je výsledkem dvouleté práce v průzkumu dřevěného stavitelství v obcích, jenž patří do regionu Slezská brána. Zástupci této lokality chtěli zmapovat existující dřevěnou zástavbu a také jí populární formou představit široké veřejnosti.

Kniha vznikala celé tři roky. Nejdříve musel proběhnout terénní průzkum, při čemž museli autoři navštívit všechny části mikroregionu Slezská brána, poté objevit všechny existující dřevěné stavby (nejen obytné, ale i hospodářské nebo drobné objekty jako kapličky, kříže), a poté pořídit fotografie exteriéru a v lepším případě také interiéru, pokud je majitelé pustili dovnitř a dovolili fotografie pořídit.

„Dřevěné stavby totiž v posledních letech rychle z vesnické zástavby mizí a jedním z našich úkolů byla i osvěta - aby si obyvatelé uvědomili, že tyto stavby existují a že mají nějakou hodnotu. Také se od začátku počítalo s tím, že s knihou budou pracovat i děti - žáci základních škol, a že se podle ní pro ně vytvoří pracovní listy,“ uvedla Romana Rosová v rozhovoru pro FM deník, která se na publikaci podílela jako autorka společně s Janou Koudelovou a Tomášem Nitrou.

Nejsložitější částí bylo získat historické fotografie. „Následně se vyhotovil jejich soupis - zvlášť sakrálních staveb a zvlášť staveb profánních. Paralelně s touto prací probíhal archivní průzkum, kdy se v archivech vyhledávaly všechny dostupné informace o objektech včetně ikonografického materiálu. Nezbytným podkladem byly také historické mapy,“ popsala Rosová s tím, že vybrané stavby byly zaměřeny a byl proveden dendrochronologiký rozbor zachovaných dřevěných konstrukcí. „Nejsložitější bylo získat historické fotografie, přesto se nám několik, především díky ochotě majitelů domů, získat podařilo,“ uvedla dále v rozhovoru.

Kniha je rozdělená do kapitol, přičemž každá z nich odpovídá jedné obci, případně části. Všechny kapitoly obsahují v úvodu stručnou historii dané obce.

„Dále jsou texty příslušných obcí rozděleny do dvou částí, vždy uvozených tabulkou se soupisem veškerých zmapovaných objektů s jejich přesnou identifikací, příp. datováním. Jedna část se vždy věnuje sakrálním stavbám (kostelům, kaplím, křížkům), druhá část popisuje profánní stavby (obytné, hospodářské),“ přiblížila Rosová v rozhovoru pro FM deník a dodala, že za tabulkou následuje výběr nejhodnotnějších nebo zpřístupněných staveb s podrobnějším popisem a fotografiemi. U každé obce je rovněž připojena mapka s vyznačením lokalizace jednotlivých staveb.

Podle autorů se jedná o jednu z mála knih, jenž se opravdu podrobně věnuje veškeré dřevěné zástavbě určitého regionu. Všímá si tedy staveb, ale i objektů, kterých si veřejnost často ani nevšimne.

Zájemci si mohou tuto publikaci koupit v pokladně paskovského zámku, na podatelně městského úřadu v Šenově, v knihovně a muzeu Lašská jizba v Sedlištích, na obecním úřadu v Řepištích, v Kulturním středisku ve Vratimově a v knihovně nebo na obecním úřadu ve Václavovicích. Jeden výtisk stojí 200 korun.

 

 

Foto zdroj: cirkev.cz


TAG
Líbil se vám tento článek? 0

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Reklama   •   Koupit reklamu