Dnes je 14. červen 2021, svátek má Roland
     Reklama
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Nové lavičky z unikátního materiálu Vytvořit článek
Nové lavičky z unikátního materiálu
Anežka Ruszová (redakce) - 25. 12. 2020    650    0 Líbil se vám tento článek? 0

Od minulého pátku mají občané Třince možnost se posadit na nové unikátní lavičky. Lavičky jsou vyrobené z nového materiálu, který vznikl ve spolupráci Třineckých železáren s VŠB -TUO.

 

Lavičky jsou první vlaštovkou v testování unikátního materiálu nazvaného těžký betonový kompozit. Jedná se o materiál vzniklý kombinací metalických odprašků, ocelárenské strusky a různých obrusů (např. ze zpracování kovů, otryskávání železa apod.) spolu s cementem. “Jejich vhodnými kombinacemi spolu s cementem vznikne těžký betonový kompozit, jenž je schopný konkurovat těžkým betonům vyráběným z těžkého přírodního kameniva,“ uvádí pro fm.denik.cz technický ředitel Třineckých železáren Henryk Huczala. Hlavní výhodou materiálu je jeho šetrnost k životnímu prostředí - vzniká recyklací ocelárenského odpadu a tím pádem nevyužívá přírodních zdrojů.

 

Nový typ těžkého betonu vyvinutého Třineckými železárnami, spolu s Hornicko-geologickou fakultou Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, je možné použít například na výrobu městských košů, květináčů a laviček. Materiál má navíc vynikající stínící vlastnosti, proto je vhodný k výrobě konstrukcí proti ionizujícímu záření v laboratořích a nemocnicích nebo dokonce obalů na radioaktivní odpad. „Náš vyvinutý těžký beton, který slouží jako výplň těchto sudů, má výrazně lepší stínicí vlastnosti, a to až 1,86krát více v porovnání s obyčejným betonem na bázi přírodního kameniva, který se v současné době používá,“ dodal technolog hutě Petr Mlčoch.

 

Třinečané si mohou nový materiál vyzkoušet a posadit se na vyrobené lavičky. Čtyři takové stojí nyní u WERK ARENY. Další dvě jsou k vidění v Ostravě v areálu VŠB - TUO. Pro zajímavost můžeme dodat, že jedna taková lavička váží téměř tři tuny.Zdroj foto: Anežka Ruszová


TAG
Líbil se vám tento článek? 0

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Reklama   •   Koupit reklamu