Dnes je 13. květen 2021, svátek má Servác
     Reklama
Koupit reklamu Reklama  •  
Úvod Pietní vzpomínka na čestného občana Třince Arnošta Steinera Vytvořit článek
Pietní vzpomínka na čestného občana Třince Arnošta Steinera
Anežka Ruszová (redakce) - 20. 01. 2021    350    0 Líbil se vám tento článek? 0

Dne 12. ledna by oslavil 106 let čestný občan Třince a plukovník in memoriam Arnošt Steiner. V pátek 15. ledna uctili k tomuto výročí členové Československé obce legionářské jeho památku.

 

Arnošt Steiner se narodil v roce 1915 v domě na Poštovní ulici v Třinci do rodiny židovského obchodníka s textilem. Vystudoval gymnázium, stal se členem Sokola a věnoval se závodně několika sportům - především cyklistice a boxu. Ve své váhové kategorii byl dokonce po dva roky držitelem titulu mistra Moravy a Slezska. Po studiu na gymnáziu zahájil kariéru obchodního příručího. Ta bohužel netrvala dlouho. V roce 1938 byl povolán k plnění vojenské služby. Absolvoval poddůstojnickou školu v Brně jako druhý nejlepší v ročníku, byl povýšen na svobodníka a odeslán do služby. První bojové zkušenosti získal téhož roku při podzimních bojích s německým Freikorpsem. Záhy byl povýšen na desátníka a odhodlán bránit svou zemi před invazí nacistického Německa za každou cenu. I z toho důvodu jej velmi zasáhla Mnichovská dohoda, kdy Československo podstoupilo pohraničí Německu. Když Němci obsadili v březnu roku 1939 zbytek republiky, vrátil se zpět domů do Třince.

 

Vzhledem k židovskému původu byl spolu s rodinou zatčen a s ostatními židovskými obyvateli Těšínska byl odeslán do sběrného tábora Nisko v Polsku. Se svým osudem se nehodlal smířit a pokusil se s otcem o útěk. Ten se podařil a vydali se na východ do Sovětského svazu. Doufali, že se budou moci účastnit bojům proti Německu. Sověti Arnoštu Steinerovi ale jeho příběh nevěřili, byl i s otcem zatčen, obviněn ze špionáže a odesláni do gulagů v Novosibiřské oblasti. Tam v drastických podmínkách žili a pracovali až do roku 1942. Toho roku začala vznikat československá jednotka u Buzuluku. Poté, co jsou nuceni podepsat prohlášení, že nikdy nebudou hovořit o tom, co v táborech zažili jim je dovoleno se k jednotce přidat. Arnošt Steiner se stává členem prvního československého praporu pod vedením Ludvíka Svobody a v březnu příštího roku se poprvé vyznamenává v boji, kdy v bitvě u Sokolova zachránil ústupem přes zamrzlou řeku dva vojáky.

 

Během bojů díky své chrabrosti, odvaze a odhodlání získal přezdívku Železný Arnošt a říkalo se o něm, že je nezranitelný. Tehdejší velitel 1. čs. armádního sboru v SSSR generál Ludvík Svoboda o něm prohlásil, že to, co dokázal Steiner, už nikdo nikdy nedokáže a nic podobného už nikdo neuvidí. Po bojích u Sokolova absolvoval bitvy u Kyjeva, Bílé Cerkve, Žaškova, v karpatsko-dukelské operaci a následně se účastnil všech osvobozovacích bojů na území naší vlasti. Během celého období 2. světové války projevoval Arnošt Steiner mimořádnou odolnost a statečnost, za niž byl právem oceněn válečnými kříži, řády a medailemi za chrabrost a vystoupal až na hodnost majora.

 

Po válce zjistil, že jeho sestra i matka zahynuly v táboře Osvětim. S bolestí v srdci a vzpomínkou na nelidské podmínky v sovětských gulazích odmítl vstup do KSČ, odešel z armády, přestěhoval se do Brna a živil se jako dělník v brněnských závodech. V šedesátých letech byl povýšen do hodnosti podplukovníka v záloze. Pádu nenáviděného komunistického režimu se nedožil. Zemřel 9. října 1982 jako v podstatě neznámý muž, o jehož zásluhách pro vlast věděl jen málokdo.

 

O jeho činech pro vlast a  hrdinství se začali občané Československa dovídat až po revoluci. Podplukovníku Arnoštu Steinerovi byl v roce 1991 udělena in memoriam hodnost plukovníka. V roce 2015 mu bylo starostkou Třince Věrou Palkovskou uděleno in memoriam čestné občanství. Tohoto významného ocenění se v historii Třince dostalo dosud šesti lidem, kromě Arnošta Steinera například i sbormistru a pedagogovi Václavu Štývarovi nebo sportovkyni Gertrudě Milerské.Zdroj foto: Anežka Ruszová


TAG
Líbil se vám tento článek? 0

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Koupit reklamu Reklama  •