ZAVŘIT

Dnes je 24. únor 2021, svátek má Matěj

Přes 8 tisíc lidí podepsalo petici za zrušení dálničního poplatku v úseku mezi Frýdkem Místkem a Ostravou

Petici za zrušení dálničního poplatku v úseku mezi Frýdkem Místkem a Ostravou podepsalo přes 8 tisíc lidí. Její zakladatelé petici poslali na ministerstvo dopravy a také předsedovi vlády. Poukazují hlavně na to, že řidiči, kteří nechtějí platit poplatky jezdí přes okolní obce. Které jsou každý den velmi zatížené dopravou. 

 

Dne sedmnáctého srpna založili starostové a zástupci třinácti okolních obcí petici za zrušení dálničního poplatku a postupem času se k nim přidalo dalších dvanáct. Celkem těchto dvacet pět obcí nasbíralo za měsíc přes 8 tisíc podpisů lidí, kteří nechtějí za nejkratší dálniční úsek v České republice platit. Lidé se v anketě vyjádřili k této situaci následovně:
1.) "Nechtějí, protože se tam jezdí furt 80 skoro, takže to je asi ten důvod." 2.) "To bych s tím souhlasila, protože opravdu je to kousek a často tam člověk nejezdí do té Ostravy. Já nevím, jednou za měsíc, tak já si myslím, že to není fér." 3.) "Já mám názor takový, že až se to opraví, tak ať se vybírá dálniční známka.""Sešlo se přes 8 tisíc podpisů. My jsme tu petici doručili na ministerstvo dopravy, panu ministrovi dopravy a panu předsedovi vlády Andreji Babišovi a máme domluveno, že zhruba 12. října dojde k videohovoru s ministerstvem dopravy a budeme řešit, jaké bude teda stanovisko ministerstva dopravy, protože součástí té petice byla výzva k jednání," uvedl náměstek primátora Frýdku-Místku Karel Deutscher.

Obce také podpořil Moravskoslezský kraj, který poslal svou výzvu ke zrušení dálničního poplatku, jelikož kvůli omezením a opravám tento úsek dálnici ani zdaleka nepřipomíná. 

"V Žabni i v dalších obcích došlo k absurdní situaci, kdy dálnice, dneska dálnice byla obchvatem, kde většina dopravy mohla projíždět, tak ta se přelévá na krajskou komunikaci, která protíná naši obec a opravdu až 7,5 tisíce aut denně je opravdu hodně, my jsme obec, kde je cirka 900 obyvatel, tak si to jenom spočítejte kolik lidí a aut tady zbytečně pendluje a mohla by jezdit po dálnici," uvedl starosta obce Žabeň David Hejneš.

Lidé v obcích doufají, že ministerstvo dopravy pochopí důvody, jež vedly k vytvoření petice a tento problém, po kterém občané volají již několik let, se vyřeší. Dálnice D56 zatím nebude napojena na další dálniční síť. Pokud by ministerstvo nevyhovělo a poplatek se nezrušil, mohlo by být určitým řešením zavedení například regionálního poplatku za adekvátně zvolenou cenu. O tomhle řešení se několik let pouze mluví a k jeho aplikování by se musel změnit zákon. 

 

 

Foto zdroj: www.hrabova.info

 

Sdílet článek:
Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace Souhlasím