Dnes je 14. červen 2021, svátek má Roland
     Reklama
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Replika gutského kostelíku je téměř hotová Vytvořit článek
Replika gutského kostelíku je téměř hotová
Anežka Ruszová (redakce) - 21. 02. 2021    1053    0 Líbil se vám tento článek? 0

Již je to téměř čtyři roky, co byl vinou žhářů v podstatě zcela zničen historický dřevěný kostel Božího těla v Gutech. Letos v květnu by jeho obnova měla být úspěšně dokončena.

 

K tragické události došlo v noci z 1. na 2. srpna 2017, kdy skupina tří mladých mužů úmyslně zapálila vzácný dřevěný kostel ze 16. století. Dle výpovědí u soudu tehdy dva z pachatelů uvedli, že čin plánovali déle a připravovali se na něj. K činu se však doznali jen částečně. Soud jim udělil trest osmi a devíti let odnětí svobody. Nejmladšímu pachateli bylo v době žhářského útoku pouze 17 let. Byl proto souzen jako nezletilý a navíc se k činu plně doznal a tak skončil s trestem odnětí svobody na 3,5 roku. Motiv pachatelů dodnes není znám. Způsobená škoda byla určena na 14 milionů korun, historická hodnota je však nevyčíslitelná.

 

Poté, co k události došlo, byli v šoku nejen obyvatelé Gutů a třinecka, ale také celá republika a památkáři. Jednalo se o nejstarší dochovaný kostel na Těšínsku a většina vybavení byla původní. Proto takřka ihned po incidentu nabídlo město Třinec pomoc při jeho obnově. „Bezprostředně poté jsme nabídli Biskupství ostravsko-opavskému součinnost a od počátku napomáháme k obnově gutského kostelíku, co je v našich silách a možnostech,“ sdělila pro server města primátorka Věra Palkovská. Město vyhlásilo veřejnou sbírku, v níž se zatím vybralo téměř 4 miliony korun. Sbírka bude pokračovat až do dokončení stavby a vybrané peníze budou použity především na vybavení interiéru kostela. Číslo bankovního účtu veřejné sbírky najdete zde.

 

Na výstavbě repliky budovy kostela pracovala rodinná firma Papšík v obci Hošťálkové (Zlínský kraj). Celý kostel vyráběli ručně, aby byla replika co nejpřesnější. „Od přípravy jsme na kostele pracovali čtrnáct měsíců. Kostel jsme dělali širočinami, pořízy, dláty a dlátky, hoblíky. Ruční robota, fyzicky náročná,“ uvedl pro Valašský deník tesař Antotnín Papšík mladší. Replika vznikala formou jakési stavebnice přímo v Hošťálkové. Práce to nebyla vůbec snadná. Například každý krov kostela byl jiný, tesaři je upravovali přesně na míru. „Nejtěžší i nejnáročnější na čas byla výroba šindelů k pokrytí střechy. Kostel je má atypické, sedmdesáticentimetrové, těch vystrouhá jeden chlap za den sedmdesát. Osmdesát, když je už fakt dobrý,“ dodal Antonín Papšík mladší. Celý kostel byl poté rozložen a vloni v létě převezen do Gutů, kde jej Papšíkovi tesaři, 10 chlapů a 2 brigádníci celé prázdniny skládali. Nyní kostelík čekají dokončovací práce a obnova interiéru.

 

Peníze na stavbu kostela Božího těla v Gutech jdou především z pojistného, veřejné sbírky a prostředků Ministerstva kultury České republiky. Finální cena obnovy je odhadnuta na 26 milionů korun. K vysvěcení a obnovení chodu kostela by mělo dojít v květnu letošního roku.Zdroj foto: Facebook Statutární město Třinec


TAG
Líbil se vám tento článek? 0

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Reklama   •   Koupit reklamu