ZAVŘIT

Dnes je 24. leden 2021, svátek má Milena

Tříkrálová sbírka letos probíhá on-line

05. 01. 2021 • 7:48

Dne 1. ledna 2021 odstartovala Tříkrálová sbírka. Probíhat bude až do 24. ledna a letos poprvé můžou občané pozvat Tři krále do svých domovů virtuálně.

 

V České republice je Tříkrálová sbírka dlouholetou a tak trochu staronovou tradicí. Již kdysi za dob našich babiček a prababiček (a ještě mnohem dříve) chodili koledníci převlečení za tři krále po městech a vesnicích, šířili mezi lidmi poselství milosrdné lásky a prosili při tom o příspěvek pro lidi v nouzi. Tato tradice byla obnovena v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi a rychle se rozšířila po celé republice. V loňském roce novodobá Tříkrálová sbírka oslavila dvacáté narozeniny. Letošní jednadvacátý ročník bude jiný. Vzhledem k situaci s pandemií koronaviru a momentálně platnému pátému stupni PES nebudou koledníci poprvé za dobu trvání sbírky koledovat osobně, ale virtuálně.

 

Tříkrálová sbírka je největší dobročinnou akcí v České republice a každoročně se do ní zapojí přes 70 000 dobrovolníků. Tradičně probíhá v termínu 1. - 14. ledna, ale letos kvůli mimořádné situaci potrvá až do 24. ledna. V Třinci zaštiťuje Tříkrálovou sbírku a její dobrovolníky Charita Třinec. Na co se vlastně v Tříkrálové sbírce přispívá? Výnos se rozděluje přesně podle předem daných pravidel. Částka ve výši 65% z vybraných darů je vrácena charitám, které je vykoledovaly. Další část - 15% putuje na velké diecézní projekty, 10% pak do nouzového fondu (ten slouží pro mimořádné události a na pomoc v zahraničí), 5% využije na své projekty Charita Česká republika a 5% tvoří zákonné režie sbírky. Třinecká Charita by chtěla svou část sbírky investovat do Poradny pro pečující a charitního bazárku na Kamionce a do projektu Podpora péče o seniory v osobní asistenci.

 

Charita Česká republika a spolu s ní Charita Třinec si uvědomují, jak mají občané tradici Tříkrálové sbírky a zpívající koledníky v oblibě. Proto byl dán veřejný příslib, že až hodnota PES klesne na čtvrtý stupeň a dovolí koledníkům vyjít do ulic, začnou koledovat také osobně. To vše s respektem ke zdraví a bezpečí koledníků i občanů za přísných epidemiologických opatření. Do té doby mohou občané Třince (a celé České republiky) vpustit koledníky do svých domovů alespoň virtuálně a to zde. Další informace a možnosti, jak do sbírky přispět, je uvedeno také v galerii článku.Zdroj foto: Facebook Tříkrálová sbírka

Sdílet článek:
Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace Souhlasím