ZAVŘIT

Koupit reklamu Reklama  •  
Dnes je 31. červenec 2021, svátek má Ignác

Třinec s Vítkovicemi již 90 let proti sobě na ledě

Již rovných 90 let se spolu utkávají na ledě hokejisté z týmu Třince a Vítkovic. Historicky první zápas se odehrál 26. prosince 1930 na ostravském kluzišti. Osud chtěl, aby se oba týmy na oslavu výročí střetly znovu v Ostravě v rámci Tipsport Extraligy.

Toto kulaté výročí je třeba si připomenout. Vítkovický klub má sice ve své historii slavnější soupeře, ale reálně se s žádným z nich nestřetávají tak dlouho, jako s třineckým klubem. Na Štěpána roku 1930 se týmy SSK Vítkovice a SK Třinec poprvé proti sobě postavili na led. Jejich souboje jsou momentálně tím nejatraktivnějším, co může klubová hokejová scéna moravskoslezského regionu nabídnout.

Třinecký klub byl založen roku 1929, zatímco vítkovický o rok dříve. Tyto dva týmu nebyly v začátcích velkými rivaly. Třinec měl v začátcích své histrorie mnohem bližší rivaly, a to týmy KČT Lazy nebo SK Karviná. Až čas určil oboustrannou rivalitu Vítkovic a Třince. Oba týmy se pravidelně potkávaly v období 30. let během soutěže Slezská Župa Hokejová. Jejich kontakt však přerušila válka, kdy se Třinec stal součástí Polska a Vítkovice tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava. Když skončila válka, jejich souboje byly na čas znovu obnoveny. Poté však Vítkovice roku 1949 postoupily do nejvyšší soutěže a Třinec zůstal jen v krajském přeboru, proto se vzájemný kontakt mezi týmy opět na nějaký čas přerušil.

Obrat nastal na přelomu 60. a 70. let, kdy Vítkovice na čas sestoupily do druhé ligy, přičemž cestu do druhé nejvyšší soutěže si proklestili i Třinečtí. Nová kapitola vzájemných zápasů mezi Ostravany a Slezany se začala psát v polovině 90. let. Od roku 1995 hraje třinecký tým nejvyšší soutěž a soutěže extraligy s Vítkovicemi mají podtext derby. Jejich souboje byly mnohdy velice ostré, zvláště v roce 1998, kdy týmy byly spolu v semifinále, jenž se změnilo v regulérní válku. Další vyhrocený ročník proběl v roce 2011, kdy celá Česká republika sledovala historický souboj o mistrovský titul právě mezi Vítkovicemi a Třincem.

V předválečné době byly Vítkovice lepší, než náš třinecký tým. Třinec vyhrál pouze v roce 1932 na domácím ledě 3:0. Historicky největší rozdíl ve skóre si připsaly vzájemné bitvy v sezoně 1947/1948, Vítkovice tehdy doma zvítězily v poměru 16:1. Dnes tomu je však jinak. Derby mezi oběma týmy bývají vzácně vyrovnaná a často se z vítězství raduje tým HC Oceláři Třinec.

A právě dnes 26. 12. 2020 v 16:00 se odehraje derby mezi Třincem a Vítkovicemi k 90. výročí vzájemných zápasů. Jedná se rovněž o 120. vzájemnou bitvou v rámci české Extraligy.

 

 

Foto zdroj: Web HC Oceláři Třinec

Sdílet článek:
Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Koupit reklamu Reklama  •  
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace Souhlasím