Dnes je 16. květen 2021, svátek má Přemysl
     Reklama
Koupit reklamu Reklama  •  
Úvod Třinecké vánoční stromky nekončí na skládce Vytvořit článek
Třinecké vánoční stromky nekončí na skládce
Anežka Ruszová (redakce) - 06. 01. 2021    402    0 Líbil se vám tento článek? 0

V Třinci započal každoroční svoz vánočních stromků. Občané mohou stromečky odkládat k nádobám na komunální odpad nebo je rovnou odvézt do areálu na Tyrské.

 

Vánoční stromeček je během období Vánoc neopomenutelnou součástí domácností po celém světě. I přesto, že spousta lidí preferuje stromky umělé, stále je většina těch, kteří mají doma rádi vůni pravého jehličí a kupují stromky živé. Živé stromky je možné zakoupit řezané, či v květináči. Stromečky v květináčích po svátcích lidé většinou zasadí na svých pozemcích, kde mohou růst dál. Řezané stromečky však dříve nebo později usychají, začínají opadávat a lidé je následně musí vyhodit. Bohužel se často stává, že stromky skončí odhozené za domy, v řekách nebo potocích, případně na černých skládkách. Třinečtí popeláři důrazně doporučují stromky odkládat na stanoviště na komunální odpad nebo do areálu firmy SMOLO na ul. Tyrská.

 

V Třinci má firma SMOLO již několik let vlastní kompostárnu. Právě ta je součástí areálu na Tyrské a zde by správně měly vánoční stromky končit. Firma stromky v kompostárně dále zpracuje na dřevní štěpku. Dřevní štěpka je smíchána s bioodpadem a v kompostárně zpracována na kompost. „Výhodou je, že máme na místě vlastní kompostárnu, takže bioodpad nemusíme převážet na větší vzdálenost. Vánoční stromečky nadrtíme na štěpku a společně s bioodpadem promícháme v míchacím voze,“ popisuje na webu firmy SMOLO proces výroby kompostu vedoucí sběrného dvora Mgr. Petr Klus a dodává: “Hmota prochází díky působení mikroorganismů samovolným zahříváním až na 78 °C, my zajišťujeme a udržujeme v zakládkách předepsanou vlhkost a pravidelné provzdušňování, které zaručí mikrobiální nezávadnost kompostu a zamezí klíčivosti semen plevelů. Hmota takto fermentuje 6 - 8 týdnů, dozrávání pak trvá 3 až 4 měsíce.”

 

Kromě vánočních stromku končí na třinecké kompostárně nejčastěji pokosená tráva, listí a větve z údržby městské zeleně a rostlinné zbytky a bioodpad z domácností. Kompost tedy není jen doménou vesnic - má široké využití i ve městech. Je hojně využíván při údržbě veřejné zeleně, parků, při rekultivacích a podobně. Mnoho trávníků okolo bytových domů a městských záhonů je zakládáno na stavební suti a jiném odpadním materiálu vzniklém v průběhu výstavby využitém jako součást materiálu k terénním úpravám. I zde pak dostává slovo kompost, který pomáhá dodat hlíně v těchto místech dostatečné živiny pro trávu a okrasné rostliny. Třinecká kompostárna má celkovou roční kapacitu zpracování 8 400 tun a v loňském roce se zde vyrobilo okolo 1 867 tun kompostu.

 

Zdroj foto: Wikimedia Commons


TAG
Líbil se vám tento článek? 0

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Koupit reklamu Reklama  •