Dnes je 13. květen 2021, svátek má Servác
     Reklama
Koupit reklamu Reklama  •  
Úvod Třinecké železárny mají plán investic pro rok 2021 Vytvořit článek
Třinecké železárny mají plán investic pro rok 2021
Kristýna Homolová (redakce) - 05. 02. 2021    1088    0 Líbil se vám tento článek? 0

Jednou z hlavních výzev pro rok 2021 je snížení uhlíkové stopy při výrobě železa a oceli, před níž stojí také Třinecké železárny. Tato výzva se rovněž promítne do dalšího rozvoje firmy a také do investic. Firma tento rok plánuje investovat 1,6 miliardy korun. V minulém roce firma investovala 1,4 miliardy korun.

„Plán investic jsme sestavovali s ohledem na současnou situaci na trhu a ekonomické výhledy, také jsme v něm zohlednili následky pandemie koronaviru,“ uvedl Jan Czudek, generální ředitel Třineckých železáren na webu FM deník.

První investice poputuje na rekonstrukci vysoké pece. Celá rekonstrukce vysoké pece č. 6 začne v polovině srpna a potrvá celkem 70 dní. Oprava bude převyšovat 600 milionů korun. Podstatou celé rekonstrukce je oprava technologického zařízení, jenž je v nepřetržitém provozu již 22 let a proto vyžaduje rozsáhlou obnovu. Rovněž dojde k renovaci nístěje pece a dokončí se modernizace posledního ze tří ohřívačů větru, které zajistí energetické úspory. „Snížením spotřeby energie dojde ke snížení emisí CO², což je jedním z klíčových cílů rekonstrukce. Instalací nového zařízení pro předehřev spalovacího plynu a vzduchu se sníží spotřeba topných médií a dojde k podstatným energetickým úsporám při výrobě surového železa,“ upřesnil investiční ředitel Radek Olszar na webu FM deník.

Třinecké železárny rovněž letos zmodernizují zařízení plynulého odlévání oceli č. 1. Plánem je vyměnit původní rámy vodících stolic z roku 1989 a transformují licí proudy na možnost odlévání průměru kontislitku 600 milimetrů. Již od roku 2018 zde fungují dva takovéto licí proudy s tímto rozměrem. Investice nepřesáhne 300 miliónů korun. Díky této investici budou moci Třinecké železárny dodávat další materiál pro nové větrné elektrárny. „Průměr 600 milimetrů vyžadují především výrobci součástí pro energetický průmysl, nejčastěji pro větrné elektrárny. Naší strategií je navyšovat podíl výrobků do ekologických oborů přispívajících ke snížení uhlíkové stopy. Proto jsme se rozhodli pokračovat v rozšiřování kapacity výroby kontislitků vyšších průměrů,“ podotkl Jan Czudek.

Další plán investice se týká ekologie. V létě spustí Třinecké železárny již druhou takto významnou investici na zpracování surovin. Jedná se o odprášení Zařízení pro odběr a zpracování směsi pro výrobu vysokopecního aglomerátu. Tento nový velkostroj je vybaven systémem odprášení, díky němuž uniká do ovzduší méně prachu při zpracovávání surovin pro výrobu surového železa a oceli.

Firmy ve skupině Moravia Steel – Třinecké železárny budou v letošním roce intenzivně pracovat na aktualizaci strategie výroby oceli s cílem snížení emisí CO² v oblasti prvovýroby i energetiky. „Hutnictví čelí stejně jako další energeticky náročné obory výzvám spojeným se snížením emisí oxidu uhličitého. Oteplování planety vnímáme jako závažný problém, na jeho řešení se však musíme podílet všichni. Pro výrobu oceli tradičním způsobem to znamená nastartovat zásadní technologické změny, které budou z historického hlediska průlomové. Transformace našeho podniku bude velmi náročná, vypořádáme se s ní jen tak rychle, jak efektivní a rychlá bude dotační podpora z Evropské unie. Jde totiž o finančně velmi nákladné projekty,“ uzavírá celý rozhovor generální ředitel Jan Czudek na webu FM deník.

 

Foto zdroj: Wikimedia Commons


TAG
Líbil se vám tento článek? 0

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Koupit reklamu Reklama  •