ZAVŘIT

Dnes je 1. březen 2021, svátek má Bedřich

Třinecký rodák má podíl na zisku Nobelovy ceny

08. 10. 2020 • 15:34

O Třinci se opět píše, tentokrát díky úspěchu na poli vědy třineckého rodáka, biochemika Martina Jínka. Letošní Nobelovu cenu za chemii totiž obdržel projekt, na kterém úzce spolupracoval s dalšími kolegy.

Martin Jínek se narodil roku 1979 v Třinci, vystudoval místní Gymnázium a poté, po přestěhování do Velké Británie, získal bakalářský a magisterský titul na University of Cambridge v oblasti přírodních věd - oboru chemie. Následoval doktorát získaný v Heidelbergu v Německu a pak také postgraduál na University of California, Berkeley v USA. Nyní Martin Jínek působí na Curyšské univerzitě ve Švýcarsku.

Právě během svého působení na kalifornské univerzitě v Berkeley v letech 2007 - 2012 spolupracoval s profesorkou Jennifer A. Doudnaovou a přímo se spolupodílel na revolučním objevu CRISPR-Cas9, za který profesorka Doudnaová spolu s Emanuelle Charpentierovou získaly letošní Nobelovu cenu za chemii.

A o co se vlastně jedná? CRISPR-Cas9 je revoluční objev “genetických nůžek”, díky kterým je a dále bude v budoucnu možné opravovat chybné údaje v genomu a tím například odstranit vrozené vady, smrtelné nemoci, nebo u zemědělských rostlin zajistit lepší odolnost vůči škůdcům a také výnosnost při sklizni.

Jednoduše řečeno, díky zásluze Martina Jínka jsme zase o velký krok blíže vymýcení nevyléčitelných nemocí, či světového hladu.

 

 

foto zdroj: https://www.gymtri.cz/sin-slavy/martin-jinek/

 

Sdílet článek:
Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace Souhlasím