ZAVŘIT

Dnes je 23. duben 2021, svátek má Vojtěch

Třinečtí popeláři mají za sebou nejnáročnější měsíc roku

03. 01. 2021 • 8:25

Prosinec je nejen kouzelným obdobím adventu, vánočních svátků a oslav nového roku, ale současně měsícem, kdy vyprodukujeme nejvíce odpadu za celý rok.

 

Každoročně mají v prosinci popeláři nejen z Třince, ale i celé České republiky, více než obvykle plné ruce práce. Lidé nakupují více a častěji než kdykoli jindy během roku - vánoční dárky, více jídla, dekorace, vánoční stromky, balící papíry, stuhy, apod. S tím následně souvisí i výrazně zvýšené množství odpadu hromadícího se mnohdy okolo popelnic. Letos se z důvodu pandemie koronaviru zároveň oproti letem minulým markantně zvýšil počet nákupů přes internet. Zboží chodí zabalené v krabicích, v různých obalech a s výplněmi krabic proti poškození objednaného zboží. To vše je další odpad navíc.

 

Ve dnech po Štědrém večeru tak měli třinečtí popeláři opravdu napilno. „V sobotu 26. 12. jsme jen na území Třince a sousední Řeky vyzvedli z podzemních nádob 15,5 tun komunálních i tříděných odpadů. Pro srovnání je to obvykle kolem 8 tun. Současně proběhl úklid stanovišť, kolem kterých bylo odloženo větší množství odpadu. Takto jsme z území Třince jen o štěpánské sobotě svezli a následně zpracovali přes tři tisíce kilogramů komunálních odpadů, plastů a papíru, které nebyly vloženy do nádob,“ uvedl pro fm.denik.cz dispečer firmy SMOLO CZ Marek Šibra. Lidé si podle něj neuvědomují, jak je odpad uložený vedle nádob velký (nejen estetický) problém. Pokud se lidem nechce kartonové a papírové krabice rozřezat, nebo pomačkat, aby se vešly do nádoby na papír, krabice venku navlhnou a nelze je dále recyklovat. Zbytečně pak papír skončí v komunálním odpadu.

 

Pokud jsou obalové materiály velké a bylo by náročné je rozřezat do popelnic, mohou je lidé zdarma odevzdat na sběrných dvorech, kde budou řádně vytřízeny a recyklovány. Třinečtí popeláři zároveň doporučují stránku kamsnim.cz - stránka podle polohy určí nejbližší vhodné místo, kde lze daný typ odpadu uložit. Zabrání se tím nejen plýtvání recyklovatelným materiálem, ale i penězi, které by šlo využít jinde a lépe - likvidace znehodnoceného recyklovatelného materiálu je služba, za níž musí město zaplatit navíc.

 

Kromě těchto druhů odpadů se v prosinci více plýtvá i jídlem. Lidé jsou zvyklí mít svátky honosné, proto nakoupí co nejvíce potravin, aby byl sváteční stůl co nejbohatší. To má pak za následek, že se spousta jídla nesní včas a následně skončí v odpadcích. „Dokonce nám lidé odložili k popelnici obrovskou krabici z nové televize naplněnou zbytky jídla,“ řekli serveru ehutnik třinečtí popeláři.Zdroj foto: Pixabay

Sdílet článek:
Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace Souhlasím