ZAVŘIT

Koupit reklamu Reklama  •  
Dnes je 31. červenec 2021, svátek má Ignác

V areálu Třineckých železáren se daří bobrům

09. 02. 2021 • 7:35

Kromě vzácného ptactva, včel a dalších různých živočišných druhů se v Třineckých železárnách zalíbilo i bobru evropskému. V areálu Třineckých železáren jsou bobři doma již minimálně třetím rokem.

 

Bobr evropský je hlodavec, jež může být až metr dlouhý a vážit téměř 30 kg. To z něj dělá druhého největšího známého hlodavce (na prvním místě je kapybara). Díky velmi husté srsti, plovacím blánám a uzavíratelným nozdrám je jeho tělo je dokonale uzpůsobeno životu ve vodě. V České republice je chráněn zákonem jako silně ohrožený druh. Chráněn je i evropskou a mezinárodní legislativou. Mimo člověka nemá bobr žádného přirozeného predátora.

 

Na třinecku, okolí a především v areálu Třineckých železáren se podle známek na vegetaci pohybují bobři již nejméně tři roky. Jako nezlomný důkaz stojí typicky okousané stromy a okolo koryta Olše. “Zdá se nám, že aktivita bobra narůstá, jelikož okousaných stromů do typického tvaru ostrouhané tužky je stále více. Tuto zimu jsme narazili na řadu stromů nedaleko jezu i na jiných místech,“ uvádí v rozhovoru pro ehutnik.cz vedoucí odboru životního prostředí v Třineckých železárnách Radim Klimša. Bobří aktivita má pozitivní vliv na fungování řeky a také živočichy, jimž řeka a její okolí poskytují domov. Strom sražený bobrem do koryta se může stát kromě bobra samotného útočištěm vzácných druhů ryb i hmyzu.

 

Úsek řeky Olše, který protéká areálem Třineckých železáren je již pět let chráněnou rybí oblastí - platí zde tedy přísný zákaz lovu ryb. Tento fakt zřejmě napomohl bobrům usídlit se právě zde. Podle odborníků z podniku Povodí Odry je přítomnost bobra v areálu více než zřejmá nyní v zimním období. Bobr si touto dobou střádá potravu. Jeho oblíbenou pochoutkou jsou kůra, lýko a větve stromů s měkkým dřevem - především vrby a topoly. Nepohrdne ani jinými druhy listnatých dřevin.

 

Přítomnost bobra je na březích Olše velmi vítaná. „Žádné významné škody nám nepůsobí a dá se říct, že nám pomáhá s probírkou břehových porostů v areálu hutě a šetří naši administrativní práci při řešení oznámení kácení dřevin magistrátu města Třinec,“ říká v rozhovoru pro ehutnik.cz mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Bobři tak v Třineckých železárnách v podstatě plní funkci údržbářů zeleně.

 

Bobr evropský není jediným chráněným tvorem, který našel domov v Třineckých železárnách. Firma již dlouhá léta podporuje biodiverzitu a ochranu živočichů, jež si vybrali areál jako svůj domov. V posledních letech přibyly v areálu Třineckých železáren hmyzí domky, budky pro sýkorky, sokoly, morčáky a dokonce speciální podzemní hnízdiště pro ledňáčky. Jejich relativně hojný výskyt v areálu průmyslové firmy je unikátní a svědčí o čistotě vody v řece. Tyto druhy vodních ptáků by ve znečištěné vodě žít nemohly. Studenti Střední odborné školy Třineckých železáren vyrobili v loňském roce domky pro ježky, na místě rekultivované skládky vznikla včelí louka a v areálu železáren stojí tři včelí úly.Zdroj foto: Pixabay

Sdílet článek:
Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Koupit reklamu Reklama  •  
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace Souhlasím