ZAVŘIT

Dnes je 24. leden 2021, svátek má Milena

V Bystřici mají nový veřejný defibrilátor

28. 11. 2020 • 7:14

V obci Bystřice je od 6. listopadu dostupný nový veřejný defibrilátor. Pro Bystřici se jedná již o čtvrtý přístroj tohoto typu, první tři fungují od prosince loňského roku.

 

Obec Bystřice se loni stala první obcí v Moravskoslezském kraji, která začala disponovat veřejně dostupnými přístroji AED (automatický externí defibrilátor). První tři přístroje fungují přibližně od prosince 2019 a dostupné jsou u Obecního úřadu, u obchodu Hruška v lokalitě Na Pasekách a na bazénu v Bystřici - tento defibrilátor je zde umístěn především pro potřeby školy a sportovního areálu. Defibrilátory mají pomoci při záchraně životů. Průměrná doba dojezdu RZS se totiž pohybuje mezi 5 až 8 minutami, první elektrický výboj aplikovaný posádkou záchranné služby pak přichází po 8 - 11 minutách od začátku kritické události. Mozkové buňky přitom nenávratně odumírají již po pěti minutách od zástavy krevního oběhu. Občané Bystřice tímto získávají možnost případně zasáhnout co nejdříve a tím i zachránit život druhému člověku.

 

Automatického externího defibrilátoru se nikdo bát nemusí. Nejedná se pouze o přístroj, který je schopen podat defibrilační výboj. Zachránce je hlasem ale i vizuálně provázen celým resuscitačním cyklem. Ale to nejdůležitější – v reálném čase přístroj vyhodnocuje kvalitu resuscitace dle aktuálních doporučení. Měří také hloubku stlačení, určuje frekvenci a vydává jasné a pro laiky srozumitelné pokyny. Přístroj je velmi intuitivní hlavně pro méně zkušené uživatele.” uvedl pro gorolweb.cz místostarosta Bystřice Marcel Čmiel.

 

Od pátku 6. listopadu je v provozu nyní již čtvrtý přístroj AED a je umístěn u Restaurace Koliba v lokalitě V Pasekách. Zároveň obec již připravuje instalaci pátého defibrilátoru u restaurace Bowling club Bystřice. Všechny tyto přístroje byly v Bystřici umístěny díky projektu AED pro život, realizovaného Školícím a Výcvikovým Centrem Asklépios, z.s.. ŠVC Asklépios se již od roku 2012 zabývá školeními a přednáškami na téma první pomoci a vodní záchrany. Obec Bystřice s Centrem Asklépios již delší dobu spolupracuje a připravují společně i školení pro používání veřejných defibrilátorů. Školení by mělo proběhnout po skončení nouzového stavu.

 

Zdroj foto: Facebook obce Bystřice

Sdílet článek:
Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace Souhlasím