Dnes je 14. červen 2021, svátek má Roland
     Reklama
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně V Třinci jsou nově popelnice na třídění použitého kuchyňského oleje Vytvořit článek
V Třinci jsou nově popelnice na třídění použitého kuchyňského oleje
Anežka Ruszová (redakce) - 24. 12. 2020    976    0 Líbil se vám tento článek? 0

Třinečané nebudou již muset odvážet použité jedlé oleje a tuky na sběrný dvůr. V Třinci jsou nově popelnice speciálně určené právě pro použité jedlé tuky.

 

Statutární město Třinec se dlouhodobě zabývá péčí o životní prostředí. Jedná se například o  výsadbu městské zeleně, podporu “zelené” dopravy, převážně elektrobusů nebo jízdních kol a nadprůměrně širokou síť speciálních popelnic pro třídění odpadu. Nyní se místa na tříděný odpad rozšířila o 13 nových popelnic, kde je možné vyhazovat použité jedlé oleje.

 

Správné třídění použitého oleje je stejně důležité, jako třídit papír, sklo nebo plasty. Použitý olej se doporučuje přelít do PET lahve a když je láhev plná, je vhodné plnou nádobu odvézt na sběrný dvůr nebo vyhodit so speciálně určených popelnic. Oleje a další tuky by se neměly v žádném případě vylévat do odtoku kuchyňského dřezu, nebo do WC! Je to z důvodu, že voda nikdy olej zcela neodplaví a dochází tak k jeho usazování v kanalizaci, kde tuhne a úcpává potrubí. Odstranění tuků v kanalizaci je velice náročné. Není tomu tak dávno, kdy obrovský tukovec (hrouda tvořená ze ztuhlých tuků) zcela ucpal kanalizaci v Londýně.

 

Co se stane se správně vytřízeným olejem? Rozhodně není nijak likvidován, ale na speciální čistící lince přecezen a vyčištěn. Nově zpracovaný olej se používá jako surovina při výrobě biopaliv pro automobily nebo dokonce letadla.

 

Umístění speciálních popelnic naleznete zde. Město se zároveň zavázalo, že pokud budou popelnice využívány, jejich síť se bude i dále rozšiřovat. Vánoční svátky, kdy všem zbyde olej po smažení kapra a dalších dobrot, jsou ideální příležitostí si nové popelnice vyzkoušet.


Zdroj foto: Pixabay


TAG
Líbil se vám tento článek? 0

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Reklama   •   Koupit reklamu