ZAVŘIT

Dnes je 3. prosinec 2020, svátek má Svatoslav

V Třineckých železárnách se zabydlely poštolky

18. 11. 2020 • 7:12

Třinecké železárny se snaží již mnoho let podporovat a chránit volně žijící živočichy ve svém areálu. Součástí této aktivity jsou budky pro sokoly na železárenských komínech. V těch letos bydlely poštolky.

 

Budky pro hnízdění dravých ptáků, primárně sokola stěhovavého, jsou v areálu dvě a jsou umístěné na komínech ve výšce cca 80 metrů. Kontrolu budek každoročně provádí hasiči HZS TŽ. Budky zároveň vyčistili od zbytků potravy a trusu a odebrali vzorky. Vzorky po ornitologickém rozboru ukázaly, že v letošním roce budku neobývali sokoli, ale poštolky obecné. Ty zde dokonce letos vyvedly mladé.

 

Kromě dvou hnízdních budek pro sokoly jsou v areálu také například budky pro sýkorky, skorce vodního, morčáka velkého nebo dvě podzemní hnízdiště pro ledňáčka říčního. Kromě běžně se vyskytujících sýkorek jsou ostatní jmenované druhy silně až kriticky ohrožené. “Těší nás, že většina hnízdních budek je pravidelně obydlena. Přispívají tak k rozšíření ptačí populace,“ uvedl pro fm.denik.cz vedoucí odboru Majetek a životní prostředí TŽ Radim Klimša.

 

V loňském roce se k budkám pro ptáky přidaly ještě úkryty pro čmeláky a ježky. Letos pak na zrekultivované skládce Neboranka vyrostly tři včelí úly.

Sdílet článek:
Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním tohoto webu s jejich používáním souhlasíte. Další informace Souhlasím