Dnes je 14. červen 2021, svátek má Roland
     Reklama
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Záchranáři ošetřovali přes tisíc pacientů během Vánoc Vytvořit článek
Záchranáři ošetřovali přes tisíc pacientů během Vánoc
Kristýna Homolová (redakce) - 30. 12. 2020    558    0 Líbil se vám tento článek? 0

Pro posádky záchranářů v Moravskoslezském kraji nebyly vánoční svátky plné pokoje a klidu. Oproti běžnému průměru se počet výjezdů záchranářů během svátků v našem kraji zvýšil o pětinu.

„Posádky zdravotnické záchranné služby pracovaly během vánočních svátků, obdobně jako pravidelně i v uplynulých letech, v plném nasazení. Na výjezdových stanovištích napříč krajem se tedy rozhodně nejednalo o svátky klidu. Naopak. Přestože se sváteční dny obešly bez mimořádných událostí, naši operátoři přijímali větší počet tísňových hovorů než v běžných dnech,“ sdělil mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl v rozhovoru pro eHutník.

Během Štědrého dne záchranné jednotky zaznamenaly celkem 350 událostí, 25.12 to bylo dokonce 398 případů a během druhého svátku vánočního 396. Celkem záchranáři evidují 1136 pacientů, jenž museli během svátků ošetřovat. Ve srovnání s předchozími lety je celkový nárust o 20 procent.

Převažovali však starší pacienti, kteří měli problémy s interními onemocněními. „Jedním z důvodů je každoročně několikadenní uzavření ordinací praktických lékařů, ale také skutečnost, že i vážněji nemocní bývají, pokud je to možné, propuštěni na Vánoce domů z nemocnic a léčeben. Při zhoršení zdravotního stavu pak tito pacienti nebo jejich příbuzní volají záchrannou službu,“ vysvětlil Humpl v rozhovoru pro eHutnik s tím, že převážně se vyskytovaly nemoci s oběhovými obtížemi, vysokým krevním tlakem, dušnostmi, kolapsy a mnoho dalších. „Také zaznamenáváme řadu pacientů s diabetem, ale i osoby s psychiatrickými stavy,“ dodal nakonec.

Záchranáři nemohli pomoct celkem třiadvaceti pacientům, jenž zemřeli před příjezdem posádky.

Záchranné složky museli během svátků vyjíždět taky ke covid pozitivním pacientům. „Zasahovaly u nich jak specializované týmy, kterých je v Moravskoslezském kraji pro tento účel v činnosti pět, tak i posádky z běžného provozu. Množství těchto pacientů nebylo vyšší, než činí průměr několika posledních týdnů a denně jsme tak zasahovali u 30 až 40 nemocných s koronavirem. Za tři sváteční dny byl jejich počet celkově okolo sto deseti,“ dodal nakonec Lukáš Humpl v rozhovoru pro eHutnik.

 

Foto zdroj: http://modrahvezdazivota.cz/2016/08/05/obrazem-nova-specialni-sanitka-moravskoslezskych-zachranaru/


TAG
Líbil se vám tento článek? 0

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Reklama   •   Koupit reklamu