Dnes je 16. květen 2021, svátek má Přemysl
     Reklama
Koupit reklamu Reklama  •  
Úvod Zapojte se do Ptačí hodinky Vytvořit článek
Zapojte se do Ptačí hodinky
Anežka Ruszová (redakce) - 09. 01. 2021    312    0 Líbil se vám tento článek? 0

Ve dnech 8. až 10. ledna 2021 probíhá celostátní akce Ptačí hodinka. Zapojit se můžete i vy a to klidně z pohodlí svého domova.

 

Ptačí hodinka je každoroční akce konaná po celé republice. Probíhá pod záštitou ČSO (České společnosti ornitologické) a je určena nejen pro profesionální ornitology, ale i pro kohokoliv, kdo má zájem o přírodu a ptačí dění ve svém okolí. I přesto, že je Ptačí hodinka vědecký výzkum, zapojit se může opravdu každý, i když nemá jakékoliv předchozí zkušenosti. ČSO pořádá Ptačí hodinku již třetím rokem ve spolupráci s bavorskou a rakouskou ornitologickou společností. Díky stejné metodice sčítání je pak možné porovnávat výsledky i mezinárodně. Podobně jako v Česku, Rakousku a Německu je totiž sčítání prováděno například i ve Velké Británii, Irsku, Nizozemsku nebo USA.

 

Jak je možné se zapojit? Ve vyhlášeném termínu (letos 8. - 10. ledna včetně) si stačí vyhradit jednu hodinu, po kterou budete pozorovat druhy ptáků a jejich počet. Ideální pro toto pozorování je krmítko s pestrou nabídkou potravy. Krmítko může být v parku, v lese, na zahradě nebo klidně na okenním parapetu či balkonu. U každého sledovaného ptactva zaznamenáváme vždy nejvyšší počet spatřených jedinců najednou. Spatříme-li například v dané hodině najednou nejdříve tři sýkory koňadry, poté pět a pak jednu, zapisujeme pět sýkor koňader. Do sčítání je nutné zahrnout i ptáky poletující okolo nebo pohybující se v blízkosti místa pozorování. Velmi důležité je si uvědomit, že Ptačí hodinka není soutěž. Nejde o to mít napozorováno nejvíce ptačích druhů v co nejpočetnějších skupinkách. Pokud se stane, že za danou hodinu nezpozorujeme ani jediného ptáčka nebo jen obyčejného holuba i tyto informace jsou pro Ptačí hodinku klíčové. Jenom díky tomu půjde zjistit, kde ptactvo chybí. Údaje pak stačí zadat do on-line formuláře zde.

 

Město Třinec se dlouhodobě zabývá ochranou přírody i divokého ptactva. Kromě ptačích krmítek a budek rozmístěných po celém městě i okolí se do ochrany ptactva zapojují například i Třinecké Železárny. Areál Třineckých Železáren je totiž po dlouhé roky domovem nejen hutní výroby, ale i velké řady živočišných druhů - především vodního ptactva. Železárny se proto snaží jim pobyt v areálu zpříjemnit a zároveň je ochránit před možnými riziky. V areálu železáren jsou tak kromě budek pro skorce vodního, morčáka velkého nebo podzemních hnízdišť ledňáčka říčního i budky pro sýkorky a dokonce vysoko na komínech i dvě budky pro sokola stěhovavého (v loňském roce v nich bydlely poštolky).Zdroj foto: Pixabay


TAG
Líbil se vám tento článek? 0

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Koupit reklamu Reklama  •